PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudniasz pracowników tymczasowych? Oto 8 najważniejszych zmian

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 23 cze 2017 10:59

Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Zobacz, co warto wiedzieć zanim podpiszesz "wakacyjną" umowę z nowym pracownikiem. 


Zatrudniasz pracowników tymczasowych? Oto 8 najważniejszych zmian
Przepisy, które obowiązują do 1 czerwca zwiększają ochronę pracowników czy poprawiają bezpieczeństwo prawne agencji (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Nowy wzór świadectwa pracy, przywileje dla pracownic w ciąży, skrócenie limitu czasu pracy czy wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców. To tylko część zmian, do jakich muszą dostosować się agencje pracy tymczasowej. 

• Wakacje już wystartowały. To ostatni dzwonek, by sprawdzić, na jakich zasadach można zatrudniać "wakacyjnych" pracowników. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Warto pamiętać, że inspektor pracy na nieuczciwych pracodawców będzie mógł nałożyć karę do 5 tys. zł. 

 

Przepisy, które obowiązują do 1 czerwca zwiększają ochronę pracowników, poprawiają bezpieczeństwo prawne agencji oraz pracodawców. Na tym nie koniec. Ich celem jest również zwiększenie efektywności kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i poprawia przepływu informacji między agencją a zatrudnianymi. Na liście najważniejszych zmian znajdziemy m.in. skrócenie limitu czasu pracy do 18 miesięcy, wprowadzenie nowego wzoru świadectwa pracy, czy ściślejszy nadzór agencji oferujących cudzoziemcom pracę tymczasową w Polsce. Stowarzyszenie Agencji Zatrudniania wyjaśnia, na czym polegać będzie praktyczne zastosowanie nowych przepisów. 

18 miesięczny limit pracy tymczasowej, czyli dokładnie co?

Zdaniem ekspertów jest to jedna z najistotniejszych zmian w przepisach. - W największym skrócie wygląda to tak: Pan Iksiński, skierowany do pracy w firmie „Y" w okresie 36 kolejnych miesięcy kalendarzowych, może w niej pracować jako pracownik tymczasowy łącznie maksymalnie 18 miesięcy. Niezależnie od tego czy skierowała go tam agencja „Z” czy jakakolwiek inna - wyjaśnia SAZ. Warto pamiętać, że ta zmiana ma zastosowanie niezależnie czy obowiązki są wykonywane na podstawie umowy cywilno-prawnej czy umowy o pracę.

„Kto jest moim pracodawcą?”

Od czerwca agencje mają obowiązek przekazać pracownikom dane kontaktowe do podmiotów, które aktualnie go zatrudniają. Dzięki temu pracownicy tymczasowi mają mieć ułatwiony dostęp do informacji m.in. o organizacji pracy czy sprawach kadrowych. Ma też uchronić przed pojawianiem się pomyłek. - Nie dla wszystkich bowiem było oczywiste, że odbijając kartę w Piasecznie czy w Błoniach można być w istocie zatrudnionym przez agencję ze stolicy - wyjaśniają eksperci z SAZ. 

Nowe świadectwo pracy dla pracowników tymczasowych?

Od 1 czerwca w świadectwie pracy agencja musi podać informacje o każdym pracodawcy użytkowniku, na rzecz którego była wykonywana praca tymczasowa oraz okres wykonywania takiej pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudniasz pracowników tymczasowych? Oto 8 najważniejszych zmian

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA