PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudniasz obywateli Ukrainy? O tych rzeczach musisz pamiętać

  • KDS
  • 21 sie 2022 0:01

Skuteczne przekazanie pracownikom z innych krajów kluczowych informacji niezbędnych do bezpiecznego funkcjonowania w nowym miejscu pracy jest obowiązkiem pracodawcy. O czym należy pamiętać w tym zakresie?

Zatrudniasz obywateli Ukrainy? O tych rzeczach musisz pamiętać
Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy podjęło legalną pracę w Polsce (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy podjęło legalną pracę w Polsce, z czego 390 tys. na podstawie nowej procedury ułatwiającej zatrudnienie.
  • Zapowiadane przez pracodawców oraz rząd długofalowe działania - np. pomoc w integracji uchodźców - przełożą się na wzrost liczby zatrudnionych Ukraińców w najbliższych miesiącach.
  • Firmy zatrudniające pracowników z Ukrainy muszą pamiętać o tym, że trzeba zadbać o ich BHP tak, jak w przypadku pracowników z Polski.

Zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy jest obowiązkiem firmy wobec każdego pracownika, bez względu na narodowość czy miejsce pochodzenia. Tymczasem w 2021 r. nieprawidłowe zachowanie pracownika było przyczyną aż 60,8 proc. wypadków przy pracy.

Zatem skuteczna edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań już w pierwszym dniu pracy jest kluczowa, szczególnie w przypadku osób obciążanych dodatkowo stresem związanym z koniecznością opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania i podjęcia pracy często w niewykonywanym dotąd zawodzie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pracodawcy, którzy zatrudniają obywatela Ukrainy, muszą pamiętać o kilku podstawowych obowiązkach: zbudowaniu kultury bezpieczeństwa poprzez prawidłowy system szkoleń BHP, uruchomieniu procesów audytowych pozwalających na zlikwidowanie ryzyk dotyczących np. maszyn i urządzeń, edukacji pracownika poprzez jasne, czytelne instrukcje - podkreśla Łukasz Wawrzyniak, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Skuteczna edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań już w pierwszym dniu pracy jest kluczowa (Fot. PTWP)
Skuteczna edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań już w pierwszym dniu pracy jest kluczowa (Fot. PTWP)

Jak dodaje, szkolenie BHP powinno być dopasowane do specyfiki wykonywanych przez pracownika czynności z uwzględnieniem ryzyk, które im towarzyszą, a materiał szkoleniowy powinien być spersonalizowany i oddawać rzeczywiste realia zakładu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudniasz obywateli Ukrainy? O tych rzeczach musisz pamiętać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA