Według danych z początku maja zatrudnienie w Polsce na uproszczonych zasadach znalazło blisko 120 tys. obywateli Ukrainy. Prócz dopełnienia formalności związanych z samym procesem zatrudniania pracodawcy powinni pamiętać również o wymaganiach związanych z BHP. Nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim w trosce o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy.

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy to standardy i praktyki zarządzania, które przekładają się na zapewnianie pracownikom bezpiecznego miejsca pracy, bez względu na narodowość czy miejsce pochodzenia.
- Pracodawcy są więc zobowiązani do wypełnienia kilku podstawowych obowiązków przy zatrudnianiu obywatela Ukrainy, m.in. zapewnienia odpowiednich badań lekarskich, przeprowadzenia szkolenia wstępnego BHP (instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego), zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego i zapoznania z nią pracownika. Ponadto pracownik powinien otrzymać odpowiednio przygotowane procedury i instrukcje dotyczące wykonywania pracy oraz niezbędne środki ochrony indywidualnej – np. odzież i obuwie robocze – wyjaśnia Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.
Zobacz: To nie koszt, a inwestycja. Pracodawcy mogliby zaoszczędzić miliony złotych
Jak okazują statystyki, w ubiegłym roku nieprawidłowe zachowanie pracownika było przyczyną 60,8 proc. wypadków przy pracy. Skuteczna edukacja w pierwszym dniu pracy w zakresie bezpiecznych zachowań jest kluczowym elementem. Sposób, w jaki pracownik zostanie przygotowany i przeszkolony do wykonywania swoich codziennych obowiązków, wpływa na jego późniejsze zachowania oraz nastawienie do stosowania bezpiecznych praktyk.
Jak wyjaśniają specjaliście BHP, szkolenie powinno być dopasowane do charakteru działalności i specyfiki zakładu oraz zakresu obowiązków. W przypadku obywatela Ukrainy to dodatkowo konieczność poznania polskich wymagań prawnych.
- Nie należy również zapominać o odpowiednim przygotowaniu oceny ryzyka zawodowego. Powinna ona precyzyjnie uwzględniać zadania i czynności przez pryzmat ich realizacji przez nowych pracowników z Ukrainy – przy czym kontekst bariery językowej jest jednym z kluczowych do uwzględnienia. Pracownik musi się zapoznać z oceną i potwierdzić to zapoznanie. Istotne, aby wszystkie strony rozumiały, jaki jest cel oceny ryzyka zawodowego. Ocenę przeprowadza się przez rozpoczęciem pracy obywatela Ukrainy, ponieważ dopiero po jej dokonaniu można bezpiecznie zaplanować, w jaki sposób ma być wykonywana i jakie środki kontroli są potrzebne do ochrony pracownika – dodaje ekspert W&W Consulting.


KOMENTARZE (0)