Z najnowszych badań Work Service wynika, że w poszukiwaniu lepszej pracy za granicę planuje wyjechać blisko 14 proc. osób. Z czego 3 na 10 myśli o wyjeździe na 3 miesiące czyli tylko na czas sezonu. Popularne kraje? Niemcy, Czechy, Francja czy Holandia. Ale też odległa Islandia.
-
Autor: KDS
- •4 lip 2017 14:03
Wśród popularnych kierunków wyjazdów zarobkowych są nie tylko Niemczy, Czechy czy Francja, ale również Islandia (fot.fotolia)
• Wysokie zarobki. To zdaniem ekspertów z agencji pracy Work Service jest główna przyczyny poszukiwania pracy poza Polską.
• Okazuje się, że blisko 14 proc. osób rozważa wyjazd za pracą do innego kraju.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Wśród popularnych kierunków są nie tylko Niemczy, Czechy czy Francja, ale również Islandia.
W Niemczech praca minimalna jest prawie trzykrotnie wyższa niż w Polsce. Pielęgniarki, które zdecydują się na wyjazd za godzinę pracy otrzymają co najmniej 18 euro. W Czechach pracownik produkcji za godzinę otrzyma od 22 do 31 zł. W Belgii i we Francji potrzebne są osoby w sektorze budowlanym m.in. malarze i tynkarze. Ci pierwsi mogą liczyć na stawkę godzinową zaczynającą się od ok. 9,75 euro za godzinę, ci drudzy na 4,5 euro więcej.
- W wielu krajach, podobnie jak w Polsce, letnie miesiące to czas zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w takich branżach, jak gastronomia, hotelarstwo, rolnictwo, budownictwo, ale też coraz częściej pojawiają się oferty np. z sektora handlowego, produkcyjnego i transportowego - informują eksperci z Work Service. Podają też przykład Niemiec, gdzie od dawna mówi się o boomie na pracowników. Do końca roku u naszych zachodnich sąsiadów ma powstać pół miliona nowych miejsc pracy. Dlatego dodatkowe ręce do pracy potrzebne tam będą również po wakacjach. Tak samo, jak w wielu innych państwach Europy.
Innym z popularnych kierunków wyjazdów zarobkowych są Czechy. - Od początku roku widzimy coraz większe zainteresowanie naszych rodaków wyjazdem do Czech. To kraj, który w tej chwili ma najmniejsze bezrobocie w całej Unii Europejskiej i duże zapotrzebowanie na ręce do pracy – mówi Agata Zdybicka, dyrektor ds. klientów międzynarodowych z Work Service.
Z danych agencji zatrudnienia wynika, że obecnie nasi południowi sąsiedzi przede wszystkim potrzebują kandydatów w sektorze produkcyjnym, gdzie zarobki wahają się między 22,6 a 31,5 zł za godzinę brutto. Do tego często należy też doliczyć różnego rodzaju premie. Wyjazdowi za pracą do Czech sprzyja nie tylko niewielka odległość, ale również wspólnota kulturowa i językowa. Polak, który zdecyduje się podjąć tam zatrudnienie nie powinien mieć kłopotów z komunikacją. Może też liczyć na ciepłe przyjęcie.
Czytaj więcej: Praca za granicą: Co ze sobą zabrać i jak się przygotować do wyjazdu?
W sezonie letnim - tradycyjnie - kusi Holandia, która potrzebuje pracowników do ogrodnictwa. Wśród ogłoszeń można znaleźć i inne oferty – dla pokojówek i kierowców, z których dostępnością jest coraz gorzej.
Jednak, jeśli chcemy naprawdę dużo zarobić, nie mając przy tym dużego doświadczenia, warto zastanowić się nad wyjazdem do Islandii, gdzie poszukiwani są kolporterzy gazet. ich wynagrodzenie zaczyna się od ... 13,57 euro na godzinę.
Czytaj więcej: Praca za granicą, Ukraińcy: Zarobki i brak pracy. To główne powody emigracji
- Od zeszłego roku widzimy, że Islandia kusi wysokimi zarobkami Polaków. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo z racji małej populacji i bardzo niskiego bezrobocia potrzebuje ludzi do pracy głównie w sektorze budowlanym i to nie tylko w okresie sezonowym – komentuje Magdalena Kwiecień Manager z Work Service Express. Podaje też konkretne przykłady - stolarz budowlany można liczyć tam na wynagrodzenie miesięczne sięgające ponad 8100 złotych.
- Oczywiście wiąże się to z dość odległą wyprawą, ale na miejscu można spotkać już wielu Polaków, którzy obecnie stanowią największą mniejszość narodową na tej wyspie - dodaje.
Na koniec dobre rady dla poszukujących pracy za granicą. Wybierając ofertę pracy za granicą trzeba być szczególnie ostrożnym. Po pierwsze powinniśmy korzystać tylko ze sprawdzonych firm albo agencji zatrudnienia o ugruntowanej pozycji na rynku.
Czytaj więcej: Praca za granicą: Niemcy, Wielka Brytania, a może Francja? Jakie kierunki wybierają Europejczycy?
- Dlatego należy pamiętać przede wszystkim o umowie, w której powinny być zapisane nie tylko obowiązki i rodzaj stanowiska, ale i określone wynagrodzenie oraz czas trwania zatrudnienia. Trzeba ustalić czy stawka jest wypłacana za godzinę, za dzień a może miesiąc lub w formie prowizji. Należy także zwrócić szczególną uwagę z kim zawieramy umowę – czy firma ma adres, siedzibę, dane kontaktowe i stronę internetową. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić lub np. już sam adres mailowy osoby, z którą się kontaktujemy wyda się podejrzany to lepiej zrezygnować niż później dać się oszukać - podpowiadają w Work Service.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (2)