×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zadbaj o sezonowych pracowników. Kary idą w dziesiątki tysięcy złotych

  • km
  • 12 lip 2022 10:27

Jak wynika z danych serwisu OLX, od stycznia do kwietnia 2022 liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc. Popyt na pracowników sezonowych jest wysoki i wielu pracodawców obawia się, że zabraknie rąk do pracy, zwłaszcza tej ciężkiej - w rolnictwie czy budownictwie.

Zadbaj o sezonowych pracowników. Kary idą w dziesiątki tysięcy złotych
Od stycznia do kwietnia 2022 liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc. (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W 2022 r. zdecydowaną większość wśród uchodźców stanowią kobiety - 94 proc. Co znacząco odbiega od 2021 roku, gdzie to mężczyźni stanowili trzon migracyjny wśród Ukraińców.
  • Dodatkowym problemem może być fakt, że spora część uchodźców nie będzie zainteresowana pracą w charakterze pracownika fizycznego. Większość z nich pochodzi z miast i z pracą fizyczną nie miała do czynienia.
  • Wobec braku przepisów dotyczących wyłącznie pracy sezonowej pracodawca musi posługiwać się ogólnymi regulacjami dotyczącymi zatrudnienia.

Większość pracowników sezonowych pracuje w rolnictwie - głównie w ogrodnictwie, ale tę formę zatrudnienia odnajdziemy również w takich sektorach jak gastronomia, przemysł, logistyka np. jako pracownik fizyczny. Duże zapotrzebowanie na pracowników oznacza równie duże problemy z obsadzeniem wakatów.

- Pozornie rozwiązania problemu można upatrywać w obywatelach Ukrainy, którzy pozostają w Polsce. Natomiast, jak wynika z Raportu „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” przygotowanego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w 2022 r. zdecydowaną większość wśród uchodźców stanowią kobiety (94 proc.). Co znacząco odbiega od 2021 roku, gdzie to mężczyźni stanowili trzon migracyjny wśród Ukraińców - tłumaczy Joanna Misiun, starszy specjalista ds. BHP W&W Consulting.

Dodatkowym problemem może być fakt, że spora część uchodźców nie będzie zainteresowana pracą w charakterze pracownika fizycznego. Większość z nich pochodzi z miast i z pracą fizyczną nie miała do czynienia.

Zobacz: Mamy być drugim "spichlerzem Europy". Pytanie czy podołamy kadrowo

- Obawy są uzasadnione, ponieważ jak podaje Ministerstwo Pracy znaczna ilość, bo ponad 90 proc. wniosków o wydanie zezwolenia na prace sezonowe w 2021 roku, dotyczyła pracowników z Ukrainy, a dopiero w następnej kolejności z Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Nepalu i Rosji – dodaje.

Trwający sezon wakacyjny to wzrost zapotrzebowania na pracowników w gastronomii, hotelarstwie czy innych „lżejszych” pracach, w których z pewnością odnajdą się wszyscy bez względu na wykształcenie i doświadczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zadbaj o sezonowych pracowników. Kary idą w dziesiątki tysięcy złotych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kinga 2022-07-27 11:30:15

    Trzeba dbać o swoich pracowników i przede wszytkim podpisywać z nimi umowy. Na stronie kadry w pigułce czytałam o pracy tymczasowej:

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA