PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wyższe zarobki kuszą. Ukraińcy wolą do Niemiec i Czech

 • Justyna Koc
  jk
 • 22 paź 2020 12:20

Pandemia jedynie spowolniła proces, ale nie powstrzyma Ukraińców od wyjazdu do Niemiec i Czech. Głównym powodem są wyższe zarobki. Ich determinacja rośnie, a konkurujące z Polską kraje oferują prostsze procedury i pracę zgodną z kwalifikacjami.

Wyższe zarobki kuszą. Ukraińcy wolą do Niemiec i Czech
Niemcy, Czechy i inne kraje UE przyciągają Ukraińców wyższymi od polskich zarobkami (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą na Ukrainie tamtejsi migranci zarobkowi za priorytet uważają możliwość szybszego osiągnięcia wyższych wynagrodzeń, a o to łatwiej w Niemczech, Czechach i krajach skandynawskich niż w Polsce.
 • Zjawisko odciągania ukraińskich pracowników od polskiego rynku pracy zostało spowolniony przez pandemię i lockdown, ale ostatnio narasta. Często wiąże się to z nielegalnym zatrudnieniem i przekraczaniem granicy.
 • Pesymistyczna tendencja na polskim rynku pracy  w dalszym ciągu jest mocno widoczna - potwierdzają to badania centrum analitycznego agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy dynamika wyjazdów Ukraińców do Niemiec na podstawie sfałszowanych dokumentów lub polskich wiz pracowniczych wzrosła. Ludzi nie powstrzymuje ryzyko deportacji z zakazem wjazdu do UE, naloty policji i grzywny. W okresie od lipca do września deportowano około trzystu Ukraińców, a tylko w ciągu pierwszych 10 dni września zatrzymano 48 osób.

To jest rekord, jak pisze Bild, cytując wewnętrzną „Analizę migracji” Komendy Głównej Policji Federalnej. Konsulat Generalny Ukrainy w Monachium również oficjalnie oświadcza, że w ostatnim czasie odnotowano gwałtowny wzrost liczby zatrzymań obywateli Ukrainy podczas prób nielegalnego przekroczenia niemieckiej granicy.

Również czeska policja zaczęła częściej organizować kontrole. Według Ambasady Ukrainy w Czechach, tylko w lipcu w ośrodkach czasowego pobytu dla cudzoziemców i bezpaństwowców przebywało około dwustu Ukraińców.

Czytaj też: Ukraińcy nie chcą pracować w czerwonych strefach. Kandydatów nawet 11-krotnie mniej

Na początku pandemii, ze względu na brak wiedzy, jak obejść ograniczenia związane z kwarantanną, zmniejszyła się liczba Ukraińców wyjeżdżających do innych krajów UE. Jednak teraz migranci zarobkowi dostosowali się do nowej rzeczywistości i omijają zakazy, aby dostać się do pracy w innych krajach UE. Na Ukrainie kwitnie biznes pośredników i przewoźników drogowych, gotowych przewieźć ukraińskich pracowników do Niemiec, Czech czy Austrii tranzytem np. przez Węgry.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Wyższe zarobki kuszą. Ukraińcy wolą do Niemiec i Czech

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zdzicho 2021-02-19 23:16:52

  I bardzo dobrze, niech wyjadą. Wszyscy!

 • EWA 2020-11-07 23:43:28

  dobrze! Dzięki TEMU WZROSNĄ W POLSCE PENSJE DLA POLAKÓW!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA