Wykształceni uciekają z Polski. Wśród nich ekonomiści i prawnicy

Z Polski wyemigrowało ponad 1,2 mln osób z wykształceniem co najmniej średnim – wynika z symulacji GUS na podstawie danych, które zostały zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wykształceni uciekają z Polski. Wśród nich ekonomiści i prawnicy

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

13 lis 2013 8:34


- Ci, co wyjechali, na ogół już nie wracają, a to oznacza, że zmarnotrawiony został wielki sukces edukacyjny, z jakim mieliśmy do czynienia podczas transformacji gospodarki. Tracimy szansę na zwiększenie innowacyjności naszego kraju i poprawę rozwoju demograficznego - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prof. Krystyna Iglicka, demograf, ekonomista, rektor Uczelni Łazarskiego.

W dodatku emigranci z wyższym wykształceniem, a według symulacji GUS jest ich ponad 400 tys., tracą kompetencje, bo większość z nich nie pracuje w zawodzie. To obniża ich aspiracje, bo po takim doświadczeniu wielu nie kontynuuje już kształcenia i godzi się na wykonywanie zajęć poniżej swoich kwalifikacji.

W zbadanej podczas narodowego spisu powszechnego - grupie emigrantów z wykształceniem wyższym najwięcej (38,7 proc.) było osób, które ukończyły nauki społeczne, ekonomię lub prawo. Drugą pod względem wielkości grupą wśród emigrantów z dyplomem są ci, którzy studiowali nauki humanistyczne, filologie obce i sztukę (13,4 proc.). Nie brakuje też inżynierów, informatyków i na przykład lekarzy oraz pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.