Wykaz państw bezpiecznych zmniejszy napływ emigrantów zarobkowych do Europy?

- Turcy oczekują pomocy materialnej dla utrzymania milionowej rzeszy uchodźców. Dlatego pomoc ma sens, jak również jasne określenie państw bezpiecznych, abyśmy mieli jasność czy to uchodźcy czy emigranci zarobkowi - mówi Jacek Protasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wykaz państw bezpiecznych zmniejszy napływ emigrantów zarobkowych do Europy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

1 gru 2015 11:02


Wspólnie w UE mamy współpracować w przygotowaniu aktualnego wykazu tzw. państw bezpiecznych. Zmniejszyłoby to napływ emigrantów zarobkowych do Europy?

Jacek Protasiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: - Konwencja w sprawie uchodźców mówi o tym, że obowiązkiem państwa, które nie jest objęte wojną, przed którą uchodźcy uciekają, jest udzielenie im opieki zarówno materialnej, jak i prawnej czyli nadanie statusu uchodźcy i wszystkich praw z tym związanych, zarówno finansowych, jak i dotyczących mieszkania, edukacji, pracy, jak i ochrony przed ewentualnymi prześladowaniami.

Problem w tym, że część krajów, m.in. Turcja, tego zobowiązania nie realizuje. Dlatego uchodźcy syryjscy znajdujący się na terenie Turcji nie rejestrują się w tamtejszym urzędzie ds. uchodźców i nie występują tam o taki status, tylko traktują te obozy, jako etap przejściowy w drodze do Europy.

To też jest kwestia, która poza sprawami finansowymi musi być rozwiązana na szczycie UE – Turcja, zwołanym przez przewodniczącego UE Donalda Tuska, bo to jest sprawa dla uchodźców w Europie kluczowa.

Turcja powinna wywiązywać się z obowiązków, jakie nakłada na nich Konwencja ds. Uchodźców. Oczywiście doskonale rozumiem, iż Turcy oczekują pomocy materialnej dla utrzymania milionowej rzeszy uchodźców. Dlatego pomoc ma sens, jak również jasne określenie państw bezpiecznych, abyśmy mieli jasność czy to uchodźcy czy emigranci zarobkowi.

Cały wywiad znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.