PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca

Jak informuje Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną. Polacy się jednoczą, organizują miejsca noclegowe, udostępniają prywatne mieszkania, oferują prace. Jak wyglądają kwestie prawne związane z zatrudnianiem obcokrajowców?

Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca
Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • W przypadku osób, które w ostatnich dniach przybyły do Polski, istotne są dokumenty, jakie posiadają.
  • Przybywający do Polski mogą także złożyć wniosek o udzielenie statusu uchodźcy. To rozwiązanie jest jednak odradzane ze względu na wiążące się z nim ograniczenia. 
  • Wielu pracodawców w odpowiedzi na sytuację na wschodzie już dziś oferuje miejsca pracy. W tym przypadku osoba chcąca zatrudnić cudzoziemca (obywatela Ukrainy) powinna wystąpić o wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Wyjątkowa sytuacja na wschodzie Europy i tysiące emigrantów na granicy. Jak przekazała Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Kolejne 28 tys. zanotowano w poniedziałek do godz. 7. Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy.

Dla części Polska jest przystankiem przed dalszą podróżą. Część to tu oczekiwać będzie na unormowanie sytuacji militarnej na Ukrainie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ci którzy postanowią pozostać w Polsce, liczyć mogą na pomoc.  Zrzutki w internecie, dary rzeczowe, propozycje miejsc do zamieszkania. Propozycji jak pomóc imigrantom z terenów objętych działaniami militarnych jest wiele. Pojawiają się również deklaracje pracy, a tu ważne jest prawo. O czym trzeba wiedzieć?

Zobacz: Zakwaterowanie, praca, pomoc medyczna. Polskie firmy wspierają uchodźców z Ukrainy

Najważniejsze ustalenie statusu imigranta

W przypadku osób, które w ostatnich dniach przybyły do Polski, istotne są dokumenty, jakie posiadają. Imigranci mogą mieć trzy rodzaje dokumentów:

- paszport biometryczny - możliwe przekroczenie granicy bez wizy, w tym przypadku pobyt jest legalny do 30. dnia po odwołaniu ostatniego ze stanów epidemii/zagrożenia epidemicznego 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz zatrudnić Ukraińca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA