Jak informuje Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną. Polacy się jednoczą, organizują miejsca noclegowe, udostępniają prywatne mieszkania, oferują prace. Jak wyglądają kwestie prawne związane z zatrudnianiem obcokrajowców?
Wyjątkowa sytuacja na wschodzie Europy i tysiące emigrantów na granicy. Jak przekazała Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Kolejne 28 tys. zanotowano w poniedziałek do godz. 7. Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy.
Dla części Polska jest przystankiem przed dalszą podróżą. Część to tu oczekiwać będzie na unormowanie sytuacji militarnej na Ukrainie.
Ci którzy postanowią pozostać w Polsce, liczyć mogą na pomoc. Zrzutki w internecie, dary rzeczowe, propozycje miejsc do zamieszkania. Propozycji jak pomóc imigrantom z terenów objętych działaniami militarnych jest wiele. Pojawiają się również deklaracje pracy, a tu ważne jest prawo. O czym trzeba wiedzieć?
W przypadku osób, które w ostatnich dniach przybyły do Polski, istotne są dokumenty, jakie posiadają. Imigranci mogą mieć trzy rodzaje dokumentów:
- paszport biometryczny - możliwe przekroczenie granicy bez wizy, w tym przypadku pobyt jest legalny do 30. dnia po odwołaniu ostatniego ze stanów epidemii/zagrożenia epidemicznego
- wizę - sytuacja jak wyżej,
- zezwolenie na pobyt.
Prawnicy radzą, by w dwóch pierwszych przypadkach (paszportu biometrycznego i wizy) jak najszybciej złożyć wniosek o udzielenie pobytu czasowego. Jest jeszcze jedna możliwość. Dr Izabela Florczak na blogu "HR na szpilkach" wyjaśnia, że przybywający do Polski mogli złożyć wniosek o udzielenie statusu uchodźcy.
- Odradzamy to rozwiązanie osobom, które chcą podjąć pracę – praca nie jest możliwa przez pierwsze 6 miesięcy trwania procedury. Dopiero jeśli procedura przedłuża się i trwa powyżej pół roku, a przedłużenie nie wynika z winy cudzoziemca, może on uzyskać prawo do pracy - wyjaśnia.
Ustawa o cudzoziemcach pozwala przekroczyć granice Polski bez dokumentów. Może się to zdarzyć tylko i wyłącznie po wydaniu przez Komendanta Straży Granicznej zgody na wjazd. Specjalna sytuacja z którą mamy do czynienia aktualnie, sprawia jednak, ze być może nie wszyscy taki dokument posiadają. Co w takiej sytuacji?
- Jeśli nie – w pierwszym możliwym terminie udajcie się do najbliższej jednostki Straży Granicznej celem złożenia takiego wniosku. Komendant wyda zgodę na pobyt przez 15 dni. W tym czasie trzeba złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy - wyjaśnia Florczak.
Przeczytaj: Na te zmiany czekali od lat. W końcu są, mają przynieść dużo dobrego
Ważny jest wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy
Wielu pracodawców w odpowiedzi na sytuację na wschodzie już dziś oferuje miejsca pracy. W tym przypadku osoba chcąca zatrudnić cudzoziemca (obywatela Ukrainy) powinna wystąpić o wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
W ramach procedury oświadczeniowej pracę w Polsce mogą wykonywać obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Armenii oraz Ukrainy. Okres wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy został wydłużony do 24 miesięcy (przed zmianą przepisów było to 12 miesięcy).
Oświadczenie jest najprostszą formą legalizacji pracy, którą można uzyskać w kilka dni drogą elektroniczną w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzięki nowelizacji ustawy pracodawca będzie mógł zatrudniać legalnie pracownika z zagranicy przez 24 miesiące bez konieczności uzyskiwania zezwoleń typu A czy też zezwoleń na pobyt i pracę.
Miasteczko namiotowe przy dworcu PKP w Olkuszu (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Od stycznia nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców
29 stycznia 2022 r. w życie weszła długo oczekiwana na polskim rynku pracy nowelizacja ustawy o cudzoziemcach.
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie jest wspomniane wydłużenie okresu powierzenia pracy na podstawie oświadczenia aż do 24 miesięcy.
Ponadto do 7 dni wydłużono termin zgłoszenia podjęcia przez cudzoziemca pracy na podstawie oświadczenia. Zrezygnowano z konieczności posiadania dokumentów, które potwierdzały miejsce zamieszkania cudzoziemca, a także dokumentów potwierdzających źródła regularnego dochodu. Aktualnie wymagane jest jedynie potwierdzenie zatrudnienia (np. umowa o pracę) oraz wykazanie zarobków, które mogą być na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
Przeczytaj więcej: To podobna rewolucja jak 15 lat temu. Od soboty ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
KOMENTARZE (0)