PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wszystko, co musicie wiedzieć o zatrudnianiu Ukraińców na nowych zasadach

Od 24 lutego, dnia napaści Rosji na Ukrainę, polską granicę przekroczyło ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Część z nim zamierza pozostać w Polsce i tutaj znaleźć zatrudnienie. Rząd przygotował szczególne przepisy, które mają ułatwić obywatelom tego kraju legalny pobyt i pracę.

Wszystko, co musicie wiedzieć o zatrudnianiu Ukraińców na nowych zasadach
12 marca weszła w życie ustawa, która ułatwia zatrudnienie w Polse obywateli Ukrainy (Fot. Tytus Żmijewski/PAP)
REKLAMA
  • Po agresji Rosji na Ukrainę pracę w Polsce podjęło już ponad 30 tys. osób, głównie kobiet.
  • 12 marca weszła w życie ustawa upraszczająca procedury zatrudnienia Ukraińców w Polsce, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego 2022 r. 
  • - Obecnie kobiety znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii i w rozpoczynających się już pracach sezonowych - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Polacy otworzyli swoje serca i domy, a rząd specjalną ustawą otworzył dla Ukraińców rynek pracy – mówi minister Marlena Maląg o sytuacji osób, które przybyły do Polski z Ukrainy po 24 lutego.

30 tys. Ukraińców już podjęło pracę w Polsce

Ustawa, jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie tylko legalizuje pobyt Ukraińców w kraju, ale także zezwala na legalne zatrudnienie, znacznie upraszczając związane z tym procedury. Pracodawca musi jedynie w ciągu 14 dni zgłosić fakt powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy do powiatowego urzędu pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: "Chcemy zrobić wszystko, aby Ukraińcy mogli podjąć pracę w Polsce"

- Pracę podjęło już ponad 30 tys. osób. Większość z nich to kobiety. Zmienia to strukturę zatrudnienia. Przed 24 lutego legalnie pracowało w Polsce ok. miliona Ukraińców, głównie byli to mężczyźni. Ok. 200 tys. wyjechało, by bronić swojej ojczyzny. Obecnie kobiety znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii i w rozpoczynających się już pracach sezonowych - mówi minister Marlena Maląg. 

Kto może legalnie pracować w Polsce

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w Polsce może pracować obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w kraju i ma ważny tytuł pobytowy albo przybył legalnie w okresie od 24 lutego 2022 roku i deklaruje zamiar pozostania w Polsce.

W ustawie czytamy, że jeżeli obywatel Ukrainy przybył do Polski po wspomnianej dacie i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt na tym terytorium uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r., czyli – niezależnie od daty rzeczywistego przekroczenia granicy – do 23 sierpnia 2023 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszystko, co musicie wiedzieć o zatrudnianiu Ukraińców na nowych zasadach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA