Wrocławski MOPS pomaga bezdomnym. Dzięki programowi sprzątają mieszkania i zarabiają

Grupa bezdomnych mężczyzn z wrocławskich schronisk sprząta zapuszczone mieszkania, których nikt nie chce uporządkować. Przy okazji zarabiają i wciągają do pomocy sąsiadów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wrocławski MOPS pomaga bezdomnym. Dzięki programowi sprzątają mieszkania i zarabiają

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

5 sty 2015 11:38


Program wrocławskiego MOPS-u jest prawdopodobnie pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Ma pomóc mieszkańcom schroniska wyjść z bezdomności i stanąć na własnych nogach. Ale nie tylko.

– Zyskują na tym wszyscy. Gmina, bo rozwiązujemy problem zagraconych mieszkań, w których od lat lokatorzy gromadzą różne śmieci i nieczystości. To są często osoby z zaburzeniami, które nie wpuszczają do domu pracowników socjalnych – opowiada Jolanta Kot z Centrum Integracji Społecznej, które koordynuje program.

Czytaj też: Około 10 proc. bezdomnych w Londynie to Polacy

Zyskują bezdomni, bo mają zajęcie i zarabiają na własne utrzymanie. Wreszcie zyskują sami mieszkańcy zaniedbanych lokali i ich sąsiedzi z budynku, którzy nie mogą wytrzymać kłopotliwego sąsiedztwa - dodaje.

– Aby ułatwić zadanie, założyliśmy spółdzielnię socjalną, gdzie bezdomni mogą pracować, ale też uczą się dyscypliny, pracy w grupie i odświeżają swoje umiejętności. Poza tym dzięki tej pracy odbudowują się psychicznie – mówi Piotr Łoziński, szef spółdzielni i wieloletni pracownik Stowarzyszenia Pomocy im. Brata Alberta (schronisko dla bezdomnych mężczyzn na Tarnogaju).

Czytaj też: Z willi do rynsztoka. Jak miliarder stał się bezdomnym?

Program w praktyce ruszył pod koniec października i już przynosi efekty. Bezdomnym udało się wysprzątać i niejednokrotnie wyremontować 22 mieszkania, które przez lata wydawały się nie do ruszenia. Do ekipy sprzątającej chcą dołączać kolejni, gdy tylko rozeszła się informacja o możliwości takiej pracy. Tym bardziej że w kolejce do uporządkowania czekają kolejne lokale.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.