PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wracają przepisy utrudniające rekrutację Ukraińców. "Cofamy się"

Obecnie wiemy, że ustawodawcy pracują nad kolejnymi zmianami, które oczywiście są potrzebne, ale te konkretne sprawią, że zapisy utrudniające pracę uczciwym pracodawcom i usunięte z przepisów będą znowu obowiązywały - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. O jakie zmiany chodzi? Między innymi deklaracje w sprawie dokładnego godzinowego wymiaru czasu pracy, okresu zatrudnienia czy wysokości wynagrodzenia. Jej zdaniem spowoduje to komplikacje i wydłużenie procesów zatrudnienia cudzoziemców.

Wracają przepisy utrudniające rekrutację Ukraińców. "Cofamy się"
Jednym z kluczowych działań jest dziś dostosowanie kompetencji kandydatów do oferowanych stanowisk pracy (fot. Kate McDaniel/Unsplash)
REKLAMA
 • Wybuch wojny dla firm zajmujących się rekrutacją był prawdziwym trzęsieniem ziemi. - W porównaniu z tym, co nastąpiło po 24 lutego, pandemia była jedynie tąpnięciem, chociaż w czasach COVID-19 wydawało się, że nastąpiła rewolucja - mówi Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres. 
 • Mimo upływu czasu na rynku rekrutacji nadal nie jest spokojnie. Po wprowadzeniu specustawy ułatwiającej zatrudnianie Ukraińców przygotowywane są kolejne przepisy, które zdaniem agencji przywracają stan sprzed 24 lutego.
 • - To, czego brakuje, to obustronna komunikacja, która w ostatnim czasie nie była prowadzona. Zabrakło dialogu z przedsiębiorcami zatrudniającymi obcokrajowców i stałych konsultacji z nimi w zakresie modyfikacji przepisów dotyczących legalnej pracy - dodaje.

Internet pełen jest fake newsów, sprawdźmy jeden z nich. Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, nie chce się pracować

Magda Dąbrowska, wiceprezes Grupy Progres: Dezinformacja i fake newsy nie są zjawiskiem nowym, jednak ich liczba oraz zasięgi przybrały na sile po wybuchu wojny w Ukrainie. Niestety często trafiały na podatny grunt i były tak długo powtarzane, że w pewnych grupach odbiorców stały się „prawdą”, mimo że nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiele kwestii ulegało i ulega zbytnim uproszczeniom, np. twierdzenie, że Ukraińcom nie chce się pracować. Nie zgadzam się z nim. Przede wszystkim dlatego, że ta fala migracji jest przymusowa i nie ma charakteru zarobkowego. Między innymi z uwagi na ten fakt nie możemy podciągać wszystkich pod jeden mianownik.

Ogromna liczba Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, to bardzo niejednorodna społeczność. Co więcej, tworzą ją osoby w wieku produkcyjnym, ale też dzieci czy seniorzy. Dlatego jeśli mam precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, skupię się tylko na obywatelach Ukrainy, którzy teoretycznie – z uwagi na swój wiek i dobry stan zdrowia – mogliby podjąć pracę w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Wracają przepisy utrudniające rekrutację Ukraińców. "Cofamy się"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Życie za życie , tylko śmierć równa rachunki skurwysny,bandyci ! 2022-07-14 06:52:30

  Morawiecki to największa gnida i bandyta, Polska zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce(pół miliona zgonów) po Rumuni względem przestępstw wodno prawnych, zbrodni przeciwko własnemu Narodowi. Ten oszołom ze Zbigniewem Ziobro wkręca pozostałych Ministrów w związku z nielegalnymi inwigilacjami społeczeństwa wykorzystał Straż Graniczną do działań operacyjnych,manipulacji ludźmi, fałszowania badań przeciwciał anty HBs które dzięki lojalności Ministra Zdrowia zniknęły w systemach . Ludzie nie są winni za dalsze usiłowanie zabójstw, ponieważ oddane na ich własność bomby ekologiczne nie były wybudowane z ich inicjatywy(przydomowe ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy unijnych) .Ludziska, nie pokrywajcie skutków katastrof ekologicznych z własnej kieszeni, nie podejmowanie czynności przez lokalne Prokuratury daje możliwość złożenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ( formularz w języku polskim był dostępny do pobrania na stronie Gazety Prawnej ) do pól roku od Postanowienia Sądu na utrzymanie zaskarżonych umorzeń śledztw, 25tysięcy Euro po przyjęciu skargi otrzymacie.

 • Tadek 2022-06-29 21:02:37

  tu się wypowiadają tacy co chcieliby na czarno i bez prawnie zatrudniać. Ciągle brakuje ludzi do roboty.

  • Tom 2022-06-30 21:31:52

   @TADEK UKRY NIE PRZYJEZDZAJA DO POLSKI DO PORACY TYLKO PO NALEZNE, ZA WOLYN ITD!

 • Zgred 2022-06-29 16:57:19

  Ukraińcy wiecie co W**AĆ

  • Tom 2022-06-30 21:33:32

   @ZGRED PELNA ZGODA!DOSC MAMY DARMOZJADOW WLASNYCH NA UTRZYMANIU!

 • Stąd wrzask 2022-06-29 15:01:09

  Eldorado się kończy.

 • Adrian 2022-06-29 11:41:11

  3 - ci miesiąc z rzędu pogarsza się wskaźnik rynku pracy w Polsce. A krach nastąpi wraz z nastawieniem recesji. Śmieszny zasiłek dla bezrobotnych ma ledwo 15% zarejestrowanych bezrobotnch. Osoby 45+ są "proszone o niezaśmiecanie skrzynki e-mail". Musi być ochrona rynku pracy i obecnie są za duże ułatwienia na zatrudnianie cudzoziemców wobec tak naprawdę trudnej sytuacji na polskim rynku pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA