Work Service, emigracja: Poprawa na rynku pracy stabilizuje plany emigracyjne

Niespełna 14 proc. Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. To wynik porównywalny ze wskazaniem sprzed pół roku i o 2 punkty procentowe wyższy niż przed rokiem – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków VII” publikowanego przez Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service, emigracja: Poprawa na rynku pracy stabilizuje plany emigracyjne

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 lis 2017 14:30


• Najczęściej wskazywanym kierunkiem wyjazdów są znów Niemcy, które wyprzedziły Wielką Brytanię i Norwegię.

• Co ciekawe, dobra praca w kraju coraz częściej zatrzymuje Polaków na rodzimym rynku pracy, choć różnice płacowe nadal stanowią najsilniejszy magnes emigracyjny.

Siódma edycja raportu „Migracje zarobkowe Polaków” pokazuje, że obecnie 13,8 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników polskiego rynku pracy rozważa wyjazd zarobkowy z kraju. Ta grupa stanowi 9 proc. dorosłej populacji Polski czyli ponad 2,8 mln osób. Najczęściej (25 proc.) rozważana jest emigracja krótkoterminowa, na okres 3 miesięcy, ale co piąty badany myśli o wyjeździe na stałe. Wśród tych osób 2/3 myśli o zabraniu ze sobą rodziny.

- Poziom deklaracji emigracyjnych powoli się stabilizuje, co tylko potwierdza, że mimo wyraźnej poprawy na rodzimym rynku pracy, różnice płacowe nadal będą stanowić magnes do wyjazdów zarobkowych. Patrząc jednak historycznie, to na przestrzeni 4 ostatnich lat, poziom rozważających wyjazd z kraju zmniejszył się o 5,7 punktów procentowych, a odsetek osób, które zdecydowanie odrzucają plany emigracyjne wzrósł z 49,9 proc. do 68,4 proc. - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

- Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy zaczyna odgrywać również rolę w planach migracyjnych. Z naszego raportu wynika, że rośnie odsetek osób deklarujących posiadanie atrakcyjnej pracy w kraju, a jednocześnie maleją deklaracje o braku odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Dlatego coraz większą rolę odgrywaną czynniki geopolityczne. Już niemal połowa respondentów uważa, że zamachy terrorystyczne w zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji – dodaje Maciej Witucki.

Kierunki emigracji i sytuacja międzynarodowa

Po krótkiej przerwie Niemcy powróciły na pierwsze miejsce preferowanych kierunków emigracji Polaków. Wynik na poziomie 32 proc. był wyższy o 17 punkty procentowe niż na wiosnę tego roku. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania z rezultatem 19 proc., co oznacza brak zmiany w stosunku do wcześniejszej edycji raportu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxx 2017-11-20 19:11:10

Mnie właśnie w kraju zatrzymało znalezienie w miarę dobrej pracy oraz zamachy na Zachodzie.