Work Service, Adecco i InterKadra: Na czym, i ile dokładnie, zarabiają agencje zatrudnienia w Polsce?

Pracodawcy coraz chętniej korzystają z usług agencji zatrudnienia. Problem w tym, że coraz trudniej jest pozyskać wykwalifikowanych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service, Adecco i InterKadra: Na czym, i ile dokładnie, zarabiają agencje zatrudnienia w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

8 cze 2016 6:12


Liczba agencji zatrudnienia z roku na rok rośnie. Polska jest trzecim krajem w Europie pod tym względem (za Wielką Brytanią i Niemcami). Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, na dzień 1 stycznia 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 6079 podmiotów. Dla porównania, rok wcześniej liczba ta wynosiła 5157, a w 2014 r. – 4536.

Praca tymczasowa rośnie w siłę

Według danych raportu resortu pracy, agencje wspierają w zatrudnieniu już ponad milion Polaków, zarówno w ramach pracy tymczasowej, jak i pośrednictwa pracy.

Źródło: PFHR Źródło: PFHR

Dane agencji zatrudnienia potwierdzają wzrost popularności pracy tymczasowej. – Już co trzeci pracodawca w Polsce współpracuje z agencjami członkowskimi PFHR. W 2015 roku z naszych usług skorzystało 5,1 tys. firm – mówi Sylwia Zajdel z Polskiego Forum HR.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia w Polsce: Sukces możliwy nie tylko dla gigantów

– Zdecydowanie zwiększa się świadomość znaczenia potencjału usług HR dostępnych na rynku, co powoduje, że agencje zatrudnienia stają się obecnie dla polskich pracodawców kluczowym partnerem biznesowym, zabezpieczającym płynność wielu procesów – dodaje Zajdel.

Obroty agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR wyniosły w 2015 roku 3 mld 378 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku na poziomie 21 proc. 3 mld 069 mln zł to przychody związane z pracą tymczasową, 115,9 mln zł z delegowaniem, z kolei 78,5 mln zł z rekrutacją stałą.

Natomiast obroty agencji zrzeszonych w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia za 2015 r. to 2 694 mld zł. Największy udział w obrotach również stanowiło zatrudnienie do pracy tymczasowej. Na kolejnych pozycjach uplasowały się usługi outsourcingowe oraz delegowanie pracowników za granicę.

Przychody agencji zatrudnienia

Wzrost znaczenia pracy tymczasowej można zauważyć również podczas analizy wyników poszczególnych agencji. Grupa kapitałowa Work Service zanotowała w 2015 r. ponad 2 mld zł skonsolidowanych przychodów (wobec 1,7 mld zł uzyskanych w 2014 r.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

filip 2017-11-17 19:01:47

Mam namiar od znajomych na Impela, robota w monitoringu, może być ciekawie; szykuję się po wekeendzie, trzymać kciuki proszę

jakub 2017-11-17 18:56:34

Korzystałem z posrednictwa Otto i nie wnikałaem tak głęboko w specyfikę firmy, ważne że dali zarobić i poczuć się lepiej niż na bezrobociu, oto taka taktyka.

miłoz 2016-12-16 14:46:59

Nie ma co sobie tym zawracać głowy; jak zawsze posrednictwo kosztuje, ale to się bezpośrednio nie przekłada na pracownika każdej branży. Ważne jakie są wewnetrzne stawki. Trafiłem do Impela i mam całkiem, całkiem ok. profit.