PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wojciech Ratajczyk, Trenkwalder: Zaskakuje spadek liczby rekrutacji stałych

W 2018 r. z rynku zniknęły aż 3553 agencje pracy, to trzy razy więcej niż w 2017 r. Czy to nowy trend, który może wpłynąć na branżę? Dlaczego liczba pracowników tymczasowych spada? M. in. o tym rozmawiamy z Wojciechem Ratajczykiem, prezesem agencji Trenkwalder.

Wojciech Ratajczyk, Trenkwalder: Zaskakuje spadek liczby rekrutacji stałych
Adobe Stock
REKLAMA
  • Aby uatrakcyjnić stanowisko, firmy proponują zatrudnienie bezpośrednio u siebie na etacie, a nie w ramach pracy tymczasowej. W związku z tym liczba pracowników tymczasowych spada.
  • Nie oznacza to jednak, że ta forma zatrudnienia jest już niepotrzebna. Ona nadal jest i będzie ważna, ponieważ gospodarka wymaga elastycznych rozwiązań.
  • Agencje pracy niepokoi jednak spadek liczby rekrutacji stałych, polegających, w uproszczeniu, na utrzymaniu kadr kontrahenta na odpowiednim dla niego poziomie.

W trzecim kwartale 2019 r. firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniały ponad 84 tys. pracowników tymczasowych. To spadek o 19 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. Dlaczego pracowników tymczasowych wciąż ubywa?

Wojciech Ratajczyk, prezes agencji Trenkwalder: - Liczba pracowników tymczasowych spada o ok. 8-9 proc. rocznie. Trend ten odzwierciedlają dane dotyczące poziomu penetracji rynku, opisujące udział pracowników tymczasowych w rynku pracy. Jeszcze kilka lat temu wynosił on 1,4 proc., a w tej chwili prawdopodobnie (nie ma jeszcze oficjalnych danych) utrzymuje się na poziomie 1,1 proc. Jeśli chodzi o obroty agencji, wskaźniki te nie są aż tak wysokie ze względu na rosnące płace. Najnowsze dane wskazują na 2-proc. spadek w ujęciu rocznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z czego wynika? Otóż, na polskim rynku pracy obserwujemy ogromne deficyty kadrowe. Aby uatrakcyjnić stanowisko, firmy proponują zatrudnienie bezpośrednio u siebie na etacie, a nie w ramach pracy tymczasowej. Nie oznacza to jednak, że ta forma zatrudnienia jest już niepotrzebna, ponieważ świat staje się coraz bardziej elastyczny. Koledzy z World Employment Confederation uważają, że jest to pewnego rodzaju korekta - w ich krajach było podobnie. Czy mają rację, nie wiem. Faktem jest spory spadek liczby pracowników tymczasowych, a także duża liczba przyjęć - firmy wolą mieć ustabilizowaną załogę na etatach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojciech Ratajczyk, Trenkwalder: Zaskakuje spadek liczby rekrutacji stałych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA