Właściciele sklepów obchodzą zakaz handlu umowami śmieciowymi

Właściciele sklepów omijają zakaz sprzedaży, zatrudniając pracowników na tzw. umowy śmieciowe.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Właściciele sklepów obchodzą zakaz handlu umowami śmieciowymi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Polski

14 sie 2014 9:45


Nie ma żadnych obaw, że w dzień ustawowo wolny od pracy, będzie problem ze zrobieniem zakupów. Handel w święta teoretycznie możliwy jest tylko wtedy, gdy za ladą staje właściciel sklepu. W praktyce w wielu placówkach w takie dni właściciele jednak wypoczywają, a sprzedają zwykli pracownicy - informuje "Dziennik Polski" .

"To jest, niestety, możliwe, ponieważ zakaz handlu w dni świąteczne dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowy o pracę. Jeżeli ktoś posiada umowę o dzieło albo umowę-zlecenie, niestety, nie podlega tym przepisom" - tłumaczy Danuta Rutkowska, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy.

Wielu właścicieli sklepów właśnie w ten sposób próbuje omijać istniejące przepisy - wykorzystując osoby zatrudnione przez siebie na co dzień na tak zwanych umowach śmieciowych (czyli o dzieło i zlecenia) do pracy w dni, które są ustawowo wolne.

"A zdarza się również i tak, że z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę właściciele sklepu na ten jeden świąteczny dzień podpisują też umowę o dzieło, licząc, że w ten sposób będą mogli obejść zakaz handlu i wszystko będzie zgodne z prawem" - mówi Danuta Rutkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.