PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wielka szansa może zmienić się w wielki problem. Tak się przed nim uchronimy

  • jk
  • 28 paź 2022 13:45

Przemyślane, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem PKB od 0,2 do 3,5 proc. Jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na proces odbudowy zniszczonego wojną sąsiadującego kraju. By tak się stało, zdaniem analityków firmy doradczej Deloitte, kluczowe są aktywizacja zawodowa uchodźców zgodna z ich kwalifikacjami oraz lepszy dostęp do rynku mieszkań.

Wielka szansa może zmienić się w wielki problem. Tak się przed nim uchronimy
By integracja uchodźców była efektywna, istotna będzie nie tylko ich umiejętność komunikowania się w języku polskim, ale i praca zgodna z kwalifikacjami (Fot. Remy Giesling/Unsplash)
REKLAMA
  • Inwazja rosyjska na Ukrainę spowodowała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej.
  • Szacunki Deloitte wskazują, że od 24 lutego polską granicę mogło przekroczyć 3,8 mln Ukraińców, z czego ok. 1,5 mln wciąż przebywa w naszym kraju.
  • Zdaniem ekspertów Deloitte, aby integracja uchodźców była efektywna, istotna będzie nie tylko ich umiejętność komunikowania się w języku polskim, ale i praca zgodna z kwalifikacjami.

Zdaniem ekspertów Deloitte powodzenie integracji uchodźców z Ukrainy jest zależne od tego, jakie wsparcie otrzymają oni od razu po przyjeździe do Polski. A jak wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, zagwarantowanie osobom zza wschodniej granicy stabilności, godnego bytowania, a także możliwości rozwoju zawodowego dla dorosłych oraz nauki dla dzieci i młodzieży jest kwestią fundamentalną. Pomoże to Polsce zagospodarować potencjał przyjezdnych z pożytkiem dla obydwu stron.

Czytaj też: Od wybuchu wojny w Ukrainie pracę łączą z pomaganiem. Nam opowiedzieli, jak im się to udaje

– Polska, jako największy kraj goszczący Ukraińców, musi opracować strategię, która umożliwi minimalizację ryzyka i zmaksymalizuje wykorzystanie szans. Mądrze wdrażany, długofalowy plan może zaowocować wzrostem polskiego PKB do nawet 3,5 proc., w zależności od przyjętych założeń, w których główne zmienne dotykają kwestii wykorzystania kwalifikacji imigrantów. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na zmniejszenie problemu niedoboru pracowników, ale też poprawi strukturę demograficzną Polski. Dodatkowo pracujący migranci wysyłają cześć zarobków do Ukrainy, dlatego zwiększenie ich dochodów zwiększy wpływy dla tego kraju i wspomoże jego odbudowę – mówi Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

W związku z wojną w Ukrainie odnotowano znaczące braki pracowników na polskim rynku (Fot. Ahmed Zalabany/Unsplash)
W związku z wojną w Ukrainie odnotowano znaczące braki pracowników na polskim rynku (Fot. Ahmed Zalabany/Unsplash)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielka szansa może zmienić się w wielki problem. Tak się przed nim uchronimy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA