Wielka Brytania, zasiłek: Osiągnięto dobry postęp, ale porozumienia z UE nie ma

We wtorek (2 lutego) w południe szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawi propozycję porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, zasiłek: Osiągnięto dobry postęp, ale porozumienia z UE nie ma

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

2 lut 2016 8:20


- Jutro w południe przedstawię propozycję nowego porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Osiągnięto dobry postęp w ciągu ostatnich 24 godzin, ale wciąż są nierozwiązane sprawy - napisał Tusk na Twitterze w poniedziałek (1 lutego) wieczorem.

Negocjacje z Londynem toczyły się w poniedziałek (1 lutego) w Brukseli. W niedzielę (31 stycznia) wieczorem w Londynie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem nie przyniosło rozstrzygnięcia. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że rozmowy te przyniosły postępy z politycznego i technicznego punktu widzenia, ale porozumienia jeszcze nie ma. "Tak daleko jeszcze nie jesteśmy" - powiedział Schinas.

- Dyskusja trwa na szczeblu szerpów (negocjatorów - PAP) ze strony Rady, Komisji i rządu Wielkiej Brytanii - dodał Schinas. - Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie będzie uzgodnione - powiedział, pytany, w których sprawach negocjacje z Wielką Brytanią są bliskie rozstrzygnięcia. Podkreślił, że porozumienie musi być zaakceptowane przez wszystkie 28 państw członkowskich UE.

Wypowiedź rzecznika KE potwierdziła informacje z Londynu. Rzecznik brytyjskiego rządu oświadczył w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w ciągu 48 godzin udało się dokonać postępu, ale potrzeba jeszcze wiele pracy.

Brytyjskie zasiłki

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji, "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

Do kluczowych spotkań przed zaplanowaną na 18-19 lutego Radą Europejską, która miałaby przyjąć porozumienie Wielkiej Brytanii z pozostałymi 27 państwami członkowskimi UE, Cameron ma spotkać się jeszcze z wieloma europejskimi liderami, w tym m.in. z polską premier Beatą Szydło (4 lutego w Londynie) i niemiecką kanclerz Angelą Merkel (12 lutego w Hamburgu).

Jeśli do porozumienia między Cameronem a pozostałymi szefami rządów i głowami państw UE dojdzie jeszcze w lutym, decydujące o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej referendum w sprawie członkostwa w UE mogłoby się odbyć w czerwcu. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.