Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zmiany nie dotkną obecnie pracujących

• Beata Szydło i David Cameron rozmawiali o porozumieniu między Wielką Brytanią a UE.
• Premierzy Szydło i Cameron zgodzili się, iż należy wrócić do korzeni UE.
• Rozstrzygnięcia ws. praw socjalnych nie będą dotyczyły obecnie pracujących w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zmiany nie dotkną obecnie pracujących

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lut 2016 13:33


Rozstrzygnięcia ws. praw socjalnych na pewno nie będą dotyczyły osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek po spotkaniu premierów Beaty Szydło i Davida Camerona, które było poświęcone projektowi porozumienia między Wielką Brytanią a UE.

W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

Jednym z elementów przedstawionego przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projektu porozumienia między Wielką Brytanią a UE jest założenie, by kraje Unii mogły w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw UE. Ostatecznie porozumienie ma zostać ustalone na szczycie UE 18-19 lutego.

Czytaj też: Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów

Rzecznik rządu pytany przez dziennikarzy o ustalenia ze spotkania premierów Szydło i Camerona, dotyczące praw socjalnych polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, powiedział:

- Jeżeli jakiekolwiek rozstrzygnięcia zapadną w trakcie Rady Europejskiej, na pewno nie będą one dotyczyły tych osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii.

Podkreślił, że strona polska stoi na stanowisku, że wszelkie rozwiązania, które zostaną przyjęte przez Wielką Brytanię, na pewno nie powinny traktować polskich pracowników inaczej niż pracowników z innych krajów członkowskich, którzy pracują obecnie w UE.

Bochenek powiedział też, że premierzy Szydło i Cameron zgodzili się, iż należy wrócić do korzeni UE.

- Musimy podkreślić to, że najważniejsze decyzja dot. państw członkowskich powinny zapadać na forum parlamentów państw członkowskich. Tyko i wyłącznie kwestie, które nie mogą być rozstrzygane w ramach krajów członkowskich UE, powinny być przekazywane organom i instytucjom unijnym - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.