Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów

• Wielka Brytania ma unikalny system świadczeń socjalnych.
• Migranci mają dostęp do dwojakiego rodzaju świadczeń.
• Zasiłki pomagają utrzymać się w pracy za minimalną stawkę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, świadczenia socjalne: Zasiłki przyciągają migrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lut 2016 9:39


"Wielka Brytania ma unikalny system świadczeń socjalnych, który przyciąga ludzi z innych państw. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać za minimalne wynagrodzenie" - mówi analityk brytyjskiego think-tanku Open Europe Paweł Świdlicki.

5 lutego z wizytą w Warszawie przebywał będzie brytyjski premier David Cameron. Spotka się m.in. z szefową polskiego rządu Beatą Szydło oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Wielka Brytania ma całkiem unikalny system świadczeń socjalnych, które działają jak dodatkowy czynnik, który przyciąga ludzi z innych państw do Wielkiej Brytanii i umożliwia im pracę za minimalną stawkę. Bez tych zasiłków tym ludziom byłoby o wiele trudniej się utrzymać" - mówi ekspert.

O ile - jak dodał - utrzymanie swobodnego przepływu pracowników w UE jest pożądane, to chodzi o to, by nowi pracownicy, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z innych państw Unii, "najpierw dołożyli coś do brytyjskiego systemu świadczeń, zanim zaczną pobierać zasiłki". Świdlicki tłumaczy, że chodzi o sprawiedliwość systemu.

Czytaj też: Wielka Brytania, zasiłek: Osiągnięto dobry postęp, ale porozumienia z UE nie ma

Projekt porozumienia między UE a Londynem ws. renegocjacji członkostwa W. Brytanii w Unii zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć maksymalnie na cztery lata świadczenia socjalne dla nowych migrantów z innych państw Unii.

Świdlicki ocenił, że jest to "kreatywny kompromis". "Rząd polski otwarcie liczy na to, że Wielka Brytania pozostanie w UE, więc także z tego powodu byłoby dziwne, gdyby rząd polski storpedował tę umowę" - mówi. Ekspert zwrócił uwagę, że takie kraje jak Polska mogą w krajowej debacie podnosić, fakt, że ten "hamulec bezpieczeństwa" byłby rozwiązaniem tymczasowym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.