×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wielka Brytania: Rząd przedstawił szczegóły nowego systemu dla imigrantów

  • Autor: PAP/JS
  • 7 lis 2017 22:00

Brytyjski rząd opublikował szczegółową notę techniczną opisującą przyszły proces uzyskiwania przez obywateli Unii Europejskiej statusu "osoby osiedlonej", który będzie konieczny, by móc pozostać w kraju po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Wielka Brytania: Rząd przedstawił szczegóły nowego systemu dla imigrantów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jak podkreślono, intencją brytyjskiego rządu jest "zaprojektowanie nowego systemu od zera - z nowymi procesami, technologią, zasadami i systemem wsparcia dla wnioskodawców".

• Według noty uzyskanie statusu osoby osiedlonej ma kosztować nie więcej niż wyrobienie paszportu (72,50 funta, ok. 350 złotych).

• Z odmową przyznania statusu osoby osiedlonej będą musiały się liczyć tylko te osoby, które będą w Wielkiej Brytanii niezgodnie z unijnymi przepisami lub będą miały na koncie wyroki kryminalne.

Pięciostronicowy dokument, który został przekazany Komisji Europejskiej i stanowi element negocjacji ws. Brexitu, porządkuje dotychczasowe zapowiedzi dotyczące nowego systemu, który obejmie 3,4 miliona obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym milion Polaków.

W dokumencie powtórzono, że osoby, które obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii, będą miały "około dwóch lat" od daty wyjścia z Unii Europejskiej - 29 marca 2019 roku - na uzyskanie statusu potwierdzającego legalny pobyt na terenie kraju. W trakcie tego dwuletniego okresu ich prawa obywatelskie będą utrzymane bez zmian.

O status "osoby osiedlonej" będą mogli się ubiegać ci obywatele UE, którzy do momentu daty granicznej - najprawdopodobniej 29 marca 2019 roku - pracowali, prowadzili działalność gospodarczą, studiowali lub rezydowali dysponując środkami niezbędnymi do życia na terenie Wielkiej Brytanii przez co najmniej pięć lat.

Z kolei osoby, których pobyt będzie krótszy niż pięć lat, otrzymają status tymczasowy, gwarantujący ich prawa do czasu uzyskania statusu "osoby osiedlonej".

Autorzy dokumentu odnotowali, że wiele osób jest "zaniepokojonych, iż proces aplikacji będzie skomplikowany i biurokratyczny", i przyznali, że dotychczasowa procedura - na którą składa się m.in. 85-stronicowy formularz - "nie jest odpowiednia do tego, aby poradzić sobie z sytuacją po wyjściu z Unii Europejskiej".

Jak podkreślono, intencją brytyjskiego rządu jest "zaprojektowanie nowego systemu od zera - z nowymi procesami, technologią, zasadami i systemem wsparcia dla wnioskodawców", a jego konstrukcja będzie konsultowana i testowana przed uruchomieniem z grupami przyszłych użytkowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielka Brytania: Rząd przedstawił szczegóły nowego systemu dla imigrantów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA