Wielka Brytania. Jest pomysł półrocznej wizy dla pracowników zagranicznych w rolnictwie

Nowa wiza proponowana w Londynie ma być remedium na braki pracowników na farmach Wielkiej Brytanii. Sezonowe uprawnienie do pracy będzie dedykowane obcokrajowcom spoza Unii Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania. Jest pomysł półrocznej wizy dla pracowników zagranicznych w rolnictwie

O propozycji donosił na początku września Bloomberg. Rząd w Londynie chce czasowej wizy dla pracowników spoza Unii Europejskiej, pracujących zwłaszcza przy zbiorach owoców. Wiza ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku i dać pracownikom 6 miesięcy legalnego zatrudnienia.

Departament rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialny za politykę imigracyjną zaznaczył, że właśnie rolnictwo odczuwa najbardziej braki pracownicze. To wobec tego kryzysu zdecydowano się na próbne rozwiązanie.

Szczegóły propozycji

Pilotaż wizy obejmie 2500 obcokrajowców. Program potrwa do grudnia 2020 r. i będzie najintensywniej realizowany następnego lata, oczywiście w szczycie prac rolnych.

- Posłuchaliśmy rolniczych organizacji środowiskowych - podkreślił w wypowiedzi dla brytyjskich mediów 6 września Michael Gove. Jest on sekretarzem stanu w rządzie Teresy May. Odpowiada za środowisko naturalne i rolnictwo. - Od sałaty z Zachodniej Anglii, po truskawki w Szkocji chcemy, by nasi rolniczy rozwijali uprawy, sprzedawali i eksportowali - mówił.

Pokłosie Brexitu

Brexit dotyka rolnictwa Wielkiej Brytanii po przez braki pracowników sezonowych. Są one dla gospodarki bardzo dotkliwe. Przed referendum o opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo Unii farmy brytyjskie były miejscem pracy zwłaszcza osób z Europy Środkowej i Wschodniej.

Czytaj też: W Wielkiej Brytanii zanotowano spadek liczby migrantów z nowych państw UE

Za powody braku pracowników uważa się złe nastroje wywołane przez Brexit oraz spadek wartości funta jaki zanotowała waluta po referendum. Napięcia społeczne zniechęciły do przyjazdu, a waluta straciła na atrakcyjności, jako środek wypłacania wynagrodzenia.

Zgodnie z danymi z 2017 r. Europejczyków przybywających do Wielkiej Brytanii jest najmniej od 10 lat. Stąd próby rozluźnienia restrykcji prawnych dla innych narodowości. Obok rolnictwa gastronomia, i hotelarstwo odczuwają braki obcokrajowców na Wyspach.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii rośnie opór wobec procedury opuszczenia Unii. We wrześniu podniosły się głosy, by przemyśleć sprawę i nawet poddać ją pod głosowanie jeszcze raz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.