PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Większe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

  • Autor: PAP/AT
  • 4 lip 2022 9:59

Nie może być tak, że w przypadku złamania prawa pracodawca zatrudniający np. jednego cudzoziemca podlega takiej samej karze, jak ten, który nielegalnie zatrudnia np. 200 osób. Chcemy te kary stopniować - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Większe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców
Stanisław Szwed (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • Priorytetem jest elektronizacja procedur. Ma to przyspieszyć cały proces i ułatwić pracodawcom szybkie zatrudnienie pracownika - powiedział Stanisław Szwed.
  • Pytany, czy to oznacza, że zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec, nie będą musieli przychodzić do urzędu, odpowiedział, że poza szczególnymi przypadkami nie będzie to konieczne.
  • Zarówno pracodawcy, jak i cudzoziemcy będą musieli mieć własne konta, poprzez które będą mogli zarządzać swoimi dokumentami i kontaktować się z urzędem - wyjaśnił.

Jak wyjaśnił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", zatrudnienie legalnie przebywających obywateli Ukrainy nie wymaga od marca br. żadnych dodatkowych zezwoleń, a jedynie powiadomienia powiatowego urzędu pracy do 14 dni od powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniu pracodawców, resort przygotowuje nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców. Jej celem, jak przekazał, jest m.in. dalsze uproszczenie procedur.

"Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Pracujemy nad nim w pakiecie z innymi ustawami, mianowicie poza ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców powstają też ustawa o aktywizacji zawodowej, ustawa o niektórych umowach zawieranych elektronicznie oraz o zmianie ustawy o pomocy społecznej" - wyjaśnił Szwed.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracodawcy, jak i cudzoziemcy będą musieli mieć własne konta, poprzez które będą mogli zarządzać swoimi dokumentami i kontaktować się z urzędem (fot. shutterstock)
Pracodawcy, jak i cudzoziemcy będą musieli mieć własne konta, poprzez które będą mogli zarządzać swoimi dokumentami i kontaktować się z urzędem (fot. shutterstock)

Dopytywany o harmonogram prac przekazał, że w przypadku ustawy o zatrudnieniu cudzoziemców planowane jest po wakacjach przekazanie projektu do konsultacji społecznych, natomiast Rada Ministrów planowo ma go przyjąć w ostatnim kwartale tego roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Większe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • cyngiel 2022-07-04 15:03:39

    Już widzę Wanię z Donbasu czy starszą panią do opieki jak zakładają sobie konta w systemie informatycznym, wypełniają wnioski i przesyłają skany dokumentów poświadczone podpisami elektronicznymi , hahaha :-)))

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA