PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej zarabiają i wydają. Ukraińcy zostawiają miliardy w polskich sklepach

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 wrz 2019 11:11

W drugim kwartale 2019 roku ukraińscy konsumenci dołożyli do naszego obrotu detalicznego 1,9 mld zł, o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej zarabiają i wydają. Ukraińcy zostawiają miliardy w polskich sklepach
Obcokrajowcy zostawili w Polsce w drugim kwartale 2019 roku 11,9 mld zł (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Więcej niż Ukraińcy w drugim kwartale 2019 roku wydali w Polsce jedynie Niemcy, którzy zostawili w sklepach i na usługi aż 4,8 mld zł.
  • Cudzoziemcy kupowali w Polsce przede wszystkim towary nieżywnościowe.
  • Eksperci Personnel Service wskazują, że pomimo zagrożenia odpływem kadry ze Wschodu do innych krajów europejskich wydatki obcokrajowców w Polsce nadal rosną.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w drugim kwartale 2019 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 48,2 mln razy, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Obcokrajowcy zostawili w Polsce w drugim kwartale 2019 roku 11,9 mld zł. 

Czytaj też: Ukraińcy nie tylko przyjeżdżają za pracą. "Polska to dla przedsiębiorcy z Ukrainy raj"

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Największy udział w wydatkach miały osoby przekraczające granicę z Niemcami (49 proc.), następnie z Ukrainą (19,3 proc.), Czechami (11,9 proc.), Słowacją (8 proc.), Białorusią (5,7 proc.), Litwą (4,7 proc.) i Rosją (1,4 proc.).

Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce, to rekordowe kwoty wydali Ukraińcy. Podczas jednorazowego pobytu w drugim kwartale 2019 roku zostawiali aż 794 zł, podczas gdy Niemcy zaledwie 465 zł.

- Wpływ pracowników z Ukrainy na naszą gospodarkę jest niezaprzeczalny. Pracują w Polsce, więc siłą rzeczy kupują w naszych sklepach, korzystają z usług. Z naszych analiz wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku, zarobki Ukraińców w Polsce wzrosły o ok. 10 proc., co przełożyło się na zwiększone wydatki. W pierwszym półroczu 2019 roku Ukraińcy dołożyli do naszego obrotu detalicznego prawie 3,5 mld zł, o prawie 100 tys. zł więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Co kupują cudzoziemcy?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej zarabiają i wydają. Ukraińcy zostawiają miliardy w polskich sklepach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA