PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej Ukraińców już do Polski nie przyjedzie

18 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Co piąty Ukrainiec zatrudniony w Polsce może liczyć na więcej niż 21 zł brutto za godzinę. Mimo to przyciągnięcie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze i wygląda na to że to już szczyt naszych możliwości.

Więcej Ukraińców już do Polski nie przyjedzie
Adobe Stock
REKLAMA
 • Już 18 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy, w tym aż 40 proc. dużych przedsiębiorstw – wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.
 • Firmy zatrudniają pracowników z Ukrainy głównie na stanowiskach niższego szczebla - w aż 72 proc. przypadków.
 • Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46 proc. firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu - aż o 32 punkty procentowe więcej niż rok temu.

Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019” wynika, że pracowników z Ukrainy znajdziemy w co piątej firmie w Polsce. Kadra ze Wschodu zasila szeregi aż 40 proc. dużych przedsiębiorstw, 25 proc. średnich i 15 proc. małych. I choć dalej widać, że im większa firma, tym więcej pracowników zza wschodniej granicy, to właśnie mali przedsiębiorcy zdecydowanie częściej niż średnie firmy i tak samo chętnie jak duże zgłaszają chęć rekrutacji Ukraińca. Co piąta duża i mała firma będzie sięgać po kadrę ze Wschodu, w porównaniu do zaledwie co dziesiątej średniej firmy.

Źródło: Personnel Service
Źródło: Personnel Service

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mali przedsiębiorcy są również najbardziej przekonani o rosnących trudnościach w rekrutacji pracowników z Ukrainy – twierdzi tak aż 57 proc. firm. W średnich 23 proc. zauważa rosnące trudności, a w dużych 28 proc. Ogólny odsetek przedsiębiorców, którzy zgłaszają problem z dostępnością kadry ze Wschodu, jest w tej edycji badania rekordowy i wynosi aż 46 proc. w porównaniu do zaledwie 14 proc. w drugiej połowie 2018 roku.

Czytaj też: Jurij Kariagin: Jak każdy człowiek, także Ukrainiec nie jest święty. Tak samo jak pracodawcy czy pośrednicy pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Więcej Ukraińców już do Polski nie przyjedzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ja w Polsce taki sam Polak jak Ukrainiec w Polsce 2019-12-04 20:46:36

  Kadry w firmach pośrednich?? jakie to kadry!! nazwać proszę złodzieje i oszuści. Słowo "kadry" to jest dla ludzi inteligentnych to te kadry niech się wezmą do pracy, innych dołują a sami się wywyższają. Już całkiem tym pasożytom=pośrednikom się w głowie pomieszało. Nic tak do człowieka nie przemawia jak pieniądz, potęga pieniądza fircyki=kadrowicze. Kasa, jest jest pracownik. Nie ma kasy nima i nie będzie ludzi, ale KADRY= pośrednictwa będą. Co Wy myślicie, że człowiek jest jakiś głupi i w kraju żyją miliony baranów. Chyba ktoś się pomulił i to bardzo.

 • HOPfoi pol 2019-11-28 14:28:54

  Jose Luis Luis, udzielamy pożyczek gotówkowych od 5000 EUR do 50000 EUR, a także finansujemy projekty od 50000 EUR do 300 000 EUR według rocznej stopy 2% dla każdej osoby lub firmy potrzebującej pożyczki. pieniądze na zaspokojenie niektórych z ich potrzeb. Jeśli potrzebujesz pomocy, powiedz nam, ile potrzebujesz i żądany okres spłaty. Szybki kredyt i niekończący się stres związany z płatnościami.   napisz do nas na (joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)

 • APT 2019-11-07 15:02:42

  Pani Justyno, proszę nie pisać bzdur :) "Mimo to przyciągnięcie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze i wygląda na to że to już szczyt naszych możliwości." - chyba Pani możliwości ;) nadal jest to proste- tylko stawka musi być godna a nie głodowa... Takie nagłówki to do FAKTu a nie na pulsHR ...nie wypada... UA w PL będzie jeszcze prostsze, w momencie gdy nasi Włodarze zmienią warunki lagalizacji ich pracy a nie kłody pod nogi :)))

 • rofl 2019-11-06 15:37:05

  e tam trudniej, razem z Amerykanami zróbcie przewrót państwowy jak w 2014 to kolejne 3-4 miliony przyjedzie.

 • ghhg 2019-11-06 15:20:46

  Polacy nie znajdą już tam pracy i będą dymać na saksach albo bezrobociu pod mostem dzięki menelom z POPIS, głosujcie w wyborach gamonie i gryżcie glebę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA