PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej Polaków chętnych na pracę sezonową. Jest powód, którego wcześniej nie było

 • Justyna Koc
  jk
 • 2 lip 2021 9:25

Jeszcze rok temu zrekrutowanie odpowiedniej liczby osób do tego typu prac było dla agencji nie lada wyzwaniem. W tym roku zauważamy, że wyraźnie zmienia się nastawienie kandydatów, którzy chętniej odpowiadają na ogłoszenia agencji – mówi Iwona Szmitkowska, prezes SAZ.

Więcej Polaków chętnych na pracę sezonową. Jest powód, którego wcześniej nie było
Zapotrzebowanie na pracowników w Polsce jest wciąż duże nie tylko w pracach sezonowych, ale też w wielu branżach, których nie dotknęły skutki pandemii (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wraz z otwieraniem granic w ramach UE pracodawcy zaczynają intensywnie poszukiwać rąk do pracy przy owocach i warzywach, których zbiory nie mogą czekać.
 • Ogromne zapotrzebowanie na pracowników mają też polscy rolnicy. Problemem są jednak proponowane przez nich stawki wynagrodzenia.
 • Warto dodać, że w tym roku polscy pracodawcy nie zawsze muszą sięgać po imigrantów - wielu Polaków, którzy w ostatnich miesiącach stracili pracę z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, decyduje się skorzystać z tej okazji. 

„Pilne” i „od zaraz” - to słowa, które pojawiają się przy ogłoszeniach rekrutacyjnych na pola szparagów, winogron, pomidorów, truskawek, we Francji Niemczech czy Holandii. Sezon na zbiory owoców i warzyw ruszył już w połowie maja. Pracy będzie dużo do końca września, a najwięcej w czerwcu i lipcu.

Agencje rekrutacyjne zrzeszone w Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia (SAZ) informują, że wielu Polaków, którzy w ostatnich miesiącach stracili pracę z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, decyduje się skorzystać z tej okazji.

Czytaj też: Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

- Jeszcze rok temu zrekrutowanie odpowiedniej liczby osób do tego typu prac było dla agencji nie lada wyzwaniem. W tym roku zauważamy, że wyraźnie zmienia się nastawienie kandydatów, którzy chętniej odpowiadają na ogłoszenia agencji – mówi Iwona Szmitkowska, prezes SAZ.

Praca przy zbiorach

Regulacje państw UE spowodowane pandemią sprawiły, że Europa Zachodnia jeszcze bardziej dotkliwie niż w poprzednich latach odczuwa brak pracowników z zagranicy. Większość obcokrajowców: Czechów, Słowaków, Polaków, Bułgarów czy Rumunów, którzy pracowali w Niemczech, Francji, Holandii, na czas lockdownu wróciło do swoich domów i rodzin. Wraz z otwieraniem granic w ramach UE, pracodawcy otrząsają się z pierwszego szoku i zaczynają intensywnie poszukiwać rąk do pracy przy owocach i warzywach, których zbiory nie mogą czekać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Więcej Polaków chętnych na pracę sezonową. Jest powód, którego wcześniej nie było

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anonim 2021-07-04 04:59:44

  Podana kwota to brutto

 • Diablo 2021-07-03 14:31:55

  Od kiedy mamy 2250 pensji podstawowej haha autor do szkoły

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA