×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Więcej obcokrajowców na krakowskim rynku pracy? Dominacja Ukraińców słabnie

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 1 lut 2022 22:16

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie opublikował czwarte wydanie „Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy”, w którym m.in. przeanalizował wpływ imigrantów na rozwój gospodarki i wspólnoty lokalnej. Aktualnie w stolicy woj. małopolskiego zameldowanych na pobyt stały i czasowy jest już niemal 26 tys. obcokrajowców.

Więcej obcokrajowców na krakowskim rynku pracy? Dominacja Ukraińców słabnie
W Krakowie największą grupę obcokrajowców tworzą Ukraińcy (Fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • GUP i Urząd Miasta Krakowa zwraca uwagę, że podejmując tu pracę i odprowadzając podatki, obcokrajowcy wspierają lokalny samorząd i wzmacniają kapitał społeczny.
  • "Właśnie wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach. Nowe regulacje spowodują znaczny wzrost liczby zgłaszanych do urzędów pracy oświadczeń. Prognozujemy, że osiągnie on poziom około 50 tys." - mówi Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora GUP w Krakowie.
  • Obecnie najwięcej spośród obcokrajowych, zameldowanych jest w Krakowie na pobyt stały i czasowy Ukraińców. Dalej są Białorusini i Rosjanie.

Celem „Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy” jest zobrazowanie trendów występujących na krakowskim rynku pracy oraz przeciwdziałanie powstaniu negatywnych zjawisk w tym obszarze poprzez bieżące analizowanie publikowanych badań i statystyk w zakresie społeczno-gospodarczym.

„Raport składa się z dziewięciu części poprzedzonych wprowadzeniem identyfikującym obszar analizy. Poszczególne treści raportu odpowiadają wybranym obszarom tematycznym usług realizowanych przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Wybrane obszary tematyczne podtrzymują dotychczasową perspektywę obserwacyjno-analityczną dla najistotniejszych zdarzeń na krakowskim rynku pracy – uzupełniając ją o dodatkowe elementy uznane za szczególnie istotne” – czytamy na początku opracowania.

Nowe regulacje – więcej zezwoleń, więcej miejsc pracy?

Sporo miejsca w najnowszym wydaniu Obserwatorium poświęcono wpływowi imigrantów na rozwój gospodarki i wspólnoty lokalnej.

„Właśnie wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu przede wszystkim usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy. Nowe regulacje spowodują znaczny wzrost liczby zgłaszanych do urzędów pracy oświadczeń. Prognozujemy, że osiągnie on poziom około 50 tys. Liczba zgłoszonych ofert pracy, których celem jest uzyskanie informacji starosty, może teraz wynieść nawet około 6 tys., co przyniesie mniej więcej 25-28 tys. miejsc pracy” – mówi cytowany przez Urząd Miasta Krakowa Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie ds. rynku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej obcokrajowców na krakowskim rynku pracy? Dominacja Ukraińców słabnie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA