Węgry będą usuwać z kraju imigrantów zarobkowych

Węgry odeślą do krajów obcokrajowców, których uznają za imigrantów na tle zarobkowym - twierdzi minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Węgry będą usuwać z kraju imigrantów zarobkowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 wrz 2015 20:33


Peter Szijjarto dodał, że Węgry, które borykają się w ostatnich miesiącach z ogromnym napływem imigrantów, nie popierają ustalonego przez UE systemu kwotowego rozdziału przybyszów, gdyż uważają, że tylko zachęca on potencjalnych migrantów i przemytników ludzi.

Rejestracja imigrantów

"Planujemy rejestrację wszystkich imigrantów niezależnie od faktu, że nie jesteśmy pierwszym krajem, do którego przybywają. Zarejestrujemy każdego, kto złoży wniosek o azyl i podda się procedurze" - powiedział Peter Szijjarto dziennikarzom na marginesie konferencji w Bledzie w Słowenii. Dodał, że tych, którzy odmówią dokonania formalności, władze będą traktować jako imigrantów zarobkowych i usuwać ich z kraju.

Czytaj też: Orban: Imigranci to zagrożenie dla Europy i Węgier

"Jeśli decyzja będzie pozytywna, uchodźca będzie mógł u nas pozostać, jeśli jednak nie, nie możemy dawać schronienia imigrantom zarobkowym, gdyż nie uniesiemy takiego ciężaru, więc będą musieli wrócić tam, skąd pochodzą" - dodał.

We wtorek (1 września) władze w Budapeszcie nie wpuściły na dworzec Keleti imigrantów pragnących dostać się do Niemiec; wcześniej tego dnia zarządzono ewakuację dworca. Tłumaczono, że Węgry usiłują egzekwować unijne prawo, na mocy którego każdy, kto chciałby poruszać się wewnątrz Unii, powinien mieć ważny paszport i wizę Schengen.

Węgry bronią się przed nielegalnymi uchodźcami

Niemcy zapowiadały ostatnio, że będą przyznawać uchodźcom syryjskim specjalny status, stawiając pod znakiem zapytania obowiązywanie tzw. Konwencji Dublińskiej, przewidującej, że imigranci powinni ubiegać się o azyl w pierwszym kraju na terenie UE, do którego dotrą.

Czytaj też: Węgrzy wywiesili swoje bilboardy w odpowiedzią na antyimigracyjną kampanię rządu

Na Węgrzech zakończono w sobotę budowę ogrodzenia z drutu kolczastego, które ma zatrzymać napływ imigrantów przez granicę z Serbią. Oprócz tej bariery ma powstać wysoki na cztery metry mur, który już jest budowany przez węgierskie wojsko, lecz będzie w pełni gotowy za kilka miesięcy. Mimo budowy muru przejścia graniczne będą wciąż otwarte.

W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry stały się jednym z głównych krajów tranzytowych w Unii Europejskiej dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. W tym roku Węgry zarejestrowały już ponad 140 tysięcy migrantów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ok. 43 tysięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.