PARTNERZY PORTALU

Praca podczas studiów? To uczy organizacji, wytrwałości i otwiera drzwi do kariery

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 6 lis 2019 10:51

Studenci, którzy pracują, w porównaniu do swoich niepracujących rówieśników są lepiej zorganizowani, wytrwalsi, bardziej asertywni i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów. Ponadto przodują w obszarach związanych z organizacją pracy zespołu, udzielaniem informacji zwrotnej czy motywowaniem pracowników. Nie boją się też nowych zadań i potrafią delegować obowiązki - wynika z badania przeprowadzonego przez psychologów z SWPS Innowacje.

Praca podczas studiów? To uczy organizacji, wytrwałości i otwiera drzwi do kariery
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką.
  • Warto podjąć zatrudnienie jeszcze w trakcie studiów, ponieważ w tym okresie można nabyć wiele kompetencji miękkich, które przydadzą się na dalszej ścieżce kariery zawodowej - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog z SWPS Innowacje.
  • Dzięki pracy podczas studiów studenci mogą zdobyć umiejętności, które są najbardziej pożądane przez pracodawców i zapewnić sobie lepszą pozycję na rynku pracy.

Polscy studenci z pewnością nie należą do leniwych. Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Warto zaznaczyć, że większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym. 43 proc. badanych przyznaje, że kluczową motywacją do podjęcia stażu jest możliwość zdobycia kompetencji w wybranym zawodzie -  wynika z raportu Polskiej Rady Biznesu "Student w pracy 2019".

Studenci chcą pracować

Wyniki badania "Student w pracy” uzyskiwane w kolejnych latach niezmiennie pokazują, że polscy studenci wykazują bardzo duży zapał do pracy i odbywania staży. Nie tylko deklarują chęć aktywności zawodowej, ale w większości pracują albo pracowali. Ośmiu na dziesięciu badanych odbywało kiedykolwiek praktyki lub staż. Częściej taką aktywność podejmowali studenci studiów niestacjonarnych oraz studenci ostatnich lat - trzeciego i piątego roku.

- Bardzo cieszą mnie wyniki tych badań - mówi dr Małgorzata Durska dyrektor Polskiej Rady Biznesu - bo one przeczą wciąż niestety powszechnemu stereotypowi, że młodzi Polacy nie bardzo chcą pracować, ale za to chcą dużo zarabiać. Nasi studenci mają wiele zapału i często trzeźwą ocenę swojej przyszłości zawodowej. Trzeba im tylko dać szansę, tworząc możliwości rozwoju kariery. To najlepsza droga dla pracodawców, żeby wykorzystać potencjał młodych i ich wiedzę akademicką - dodaje Durska.

Czytaj też: Studenci świadomi wyzwań rynku pracy. Chętnie łączą pracę z nauką

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca podczas studiów? To uczy organizacji, wytrwałości i otwiera drzwi do kariery

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA