Wakacyjny spadek bezrobocia

Stopa bezrobocia spadła i w czerwcu wyniosła 13,2 proc., a lista bezrobotnych w powiatowych Urzędach Pracy zmniejszyła się o 67,2 tysiące osób. Znaleźli pracę w Polsce, czy wyjechali za granicę w poszukiwaniu zarobku?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacyjny spadek bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

5 sie 2013 19:49


Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła względem zeszłego miesiąca i wynosi obecnie 2109,1 tysięcy.W maju wyrejestrowało się 244,8 tysiące osób, jednak tylko 111,1 tys. z nich podjęło pracę. Co zatem stało się z pozostałymi 133,7 tysiącami wyrejestrowanych osób?

- Głównym powodem wyrejestrowania z ewidencji bezrobotnych może być wyjazd za granicę do pracy. Przydałby się system monitorujący, który określałby, jak często przyczyną wyrejestrowania jest trwała emigracja zarobkowa. Stworzenie Europejskiego Systemu Ewidencji Pracy pozwoliłoby na wymianę informacji o zatrudnieniu i ofertach pracy między poszczególnymi krajami - wybiega myślami w przyszłość Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Mimo ogólnego spadku liczby bezrobotnych w czerwcu przybyło 177,7 tys. nowych osób, które szukają zatrudnienia, a w maju nie figurowały jeszcze w rejestrze. - Nowi bezrobotni to przede wszystkim absolwenci szkół średnich i wyższych, którzy zarejestrowali się w urzędach, aby zyskać bezpłatne ubezpieczenie. Grupę powiększają także osoby, które odchodzą w ramach zwolnień grupowych rozpoczętych w tym roku i kontynuowanych w systemie comiesięcznym - wyjaśnia Tomasz Hanczarek.

Jeśli chodzi o młodych bezrobotnych, w wieku do 25 roku życia, to najwięcej ich było w lutym 2013 roku - 460 tysięcy, by w czerwcu spaść do 385,2 tysięcy. Oznacza to, że po raz pierwszy od 9 miesięcy liczba bezrobotnych Polaków do 25 roku życia spadła poniżej 400 tys.

- Za malejący udział młodych odpowiedzialne są dwa zjawiska. Pierwszym z nich jest emigracja, która bardzo się upowszechnia - szczególnie wśród młodych ludzi, a drugim zapotrzebowanie na pracę sezonową. To sprawia, że statystyki dotyczące osób do 25 roku życia wyglądają coraz lepiej. Jednak nie stoi za nimi trwała poprawa sytuacji na rodzimym rynku pracy - tłumaczy Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Na bardzo duży spadek liczby bezrobotnych absolwentów - aż o 33 proc. do 58,2 tysięcy - ma wpływ przede wszystkim utrata statusu absolwenta. - Spora część młodych osób decyduje się na wyjazd za granicą - i często, pomimo pracy w innym kraju, w Polsce figuruje jako osoba bezrobotna.

Status absolwenta przysługuje przez 12 miesięcy od momentu ukończenia szkoły, dlatego rok później - w czerwcu wielu z nich go traci - tłumaczy Krzysztof Inglot. I dodaje: - Jest to kolejny przykład, gdzie widzimy ogromną potrzebę prowadzenia ewidencji emigracji zarobkowej Polaków, bo w przeciwnym razie statystyki wprowadzają nas w błąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.