Wakacyjna praca za granicą: gdzie i ile można zarobić?

Okres wakacyjny to dla jednych czas urlopów i wypoczynku, a dla innych czas dodatkowej pracy i szybki zastrzyk gotówki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacyjna praca za granicą: gdzie i ile można zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

15 lip 2017 20:35


• Do pracy sezonowej wyjeżdżamy coraz częściej także do miejsc, które do niedawna kojarzone były głównie z kierunkiem wyjazdów turystycznych np. Islandii.

• Perspektywa dużo wyższych płac przyciąga, ale lato to też czas wzmożonej aktywności oszustów i fałszywych agencji pracy.

Dla wielu Polaków prace sezonowe za granicą stały się sposobem na powiększenie zarobków otrzymywanych w kraju. Wakatów nie brakuje od Skandynawii po kraje Morza Śródziemnego, a oferty dotyczą zarówno rolnictwa, jak i gastronomii czy hotelarstwa.

Ofert sezonowej pracy za granicą przybywa. Duże zapotrzebowanie na pracowników widać w Niemczech i to najczęściej wybierany przez nas kierunek wyjazdów do pracy, tłumaczy Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

- Najczęściej wyjeżdżają pielęgniarki i osoby do opieki nad seniorami. Aczkolwiek to nie jest tendencja sezonowa. Jeżeli zaś chodzi o typowe prace sezonowe, to najczęściej do pracy w Niemczech wyjeżdżamy na stanowiska produkcyjne, czyli wszelki przemysł, operatorzy wózków widłowych, maszyn, pomoc przy prostych pracach produkcyjnych. Tego typu funkcje. W Niemczech możemy zarobić od 9 do ok. 13 euro za godzinę, w zależności od stanowiska – mówi ekspertka.

Z kolei w Belgii i we Francji potrzebne są osoby do pracy w sektorze budowlanym, dodaje Marcin Ganclerz z Work Service.

- Tutaj potrzeba stolarzy, malarzy, tynkarzy. Malarz we Francji może liczyć na wynagrodzenie wahające się w okolicach 10 euro na godzinę brutto, a tynkarz w Belgii może zarobić od 14 euro za godzinę brutto. To pokazuje, jak wysokie są te stawki. Jeżeli przeliczymy to na złotówki, to wychodzi nam nawet 70 zł za godzinę – podkreśla rozmówca.

W letnim sezonie Polaków kusi też Holandia, która tradycyjnie potrzebuje pracowników do ogrodnictwa.

- Duża część pracowników rolnych wyjeżdża do Holandii. Tam zarobki przy zbiorach kwiatów czy warzyw wynoszą ok. 9 euro za godzinę. Dużo Polaków wyjeżdża także do prac budowlanych. Np. w Czechach jest spore zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych i tutaj stawki wynoszą ok. 20 – 22 zł za godzinę – mówi ekspertka.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.