Wakacje, praca sezonowa: Jak nie dać się oszukać?

• Jest wiele przypadków, kiedy pracownicy spotykają się z nieuczciwym traktowaniem podczas pracy w wakacje.
• Najczęściej pracodawca proponuje młodemu człowiekowi niską stawkę, brak umowy o pracę, brak świadczeń socjalnych.
• Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy pamiętać o wielu rzeczach.
• Zawsze trzeba żądać umowy o pracę na piśmie, nawet sporządzonej odręcznie.
• Przed wyjazdem do pracy koniecznie trzeba sprawdzić firmę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wakacje, praca sezonowa: Jak nie dać się oszukać?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

15 lip 2016 10:31


Zatrudnienie na czarno, przymusowe nadgodziny, zadania ponad siły – tak może wyglądać pierwsza wakacyjna praca. Dlatego przed jej podjęciem warto pamiętać o kilku zasadach.

Konieczne podpisz umowę

Jest wiele przypadków, kiedy młodzi pracownicy spotykają się z nieuczciwym traktowaniem. Wykorzystywany jest fakt, że nie mają doświadczenia, nie wiedzą, czego powinni oczekiwać od pracodawcy oraz to, że często podejmą się jakiejkolwiek pracy, żeby tylko zarobić. Najczęściej pracodawca proponuje młodemu człowiekowi niską stawkę, brak umowy o pracę, brak świadczeń socjalnych. Nierzadko zdarza się, że pracownik za swoją pracę nie otrzymuje ustalonego wynagrodzenia, a brak umowy uniemożliwia mu podjęcie kroków, które zaradziłyby tej sytuacji.

Czytaj też: Gdzie i ile można zarobić w wakacje?

- Aby nie paść ofiara oszustwa należy pamiętać o kilku rzeczach. Podstawowy dokument niezbędny do ewentualnego dochodzenia swoich praw jest umowa o pracę. To umowa określa warunki jakie uzgodniliśmy z pracodawcą i na jej podstawie można dochodzić ewentualnie swoich praw. Jest też naszą ochroną w czasie gdy dojdzie do wypadku czy innego zdarzenia – radzi Monika Bereś, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

Najczęściej pracodawca oferuje młodemu człowiekowi niską stawkę, brak umowy o pracę, brak świadczeń socjalnych (fot.fotolia) Najczęściej pracodawca oferuje młodemu człowiekowi niską stawkę, brak umowy o pracę, brak świadczeń socjalnych (fot.fotolia)

- Jeżeli pracodawca zwleka z podpisaniem umowy lub twierdzi, że zrobi to za kilka dni, teraz jest okres próby itp.– to powinna zaświecić się nam czerwona lampka. Dlatego zawsze trzeba żądać umowy na piśmie, nawet sporządzonej odręcznie. Taka umowa też jest ważna. W innym przypadku nie należy godzić się na pracę. Pamiętajmy również, że przed podjęciem pracy powinniśmy zostać odpowiednio przeszkoleni oraz przebadani przez lekarza medycyny pracy - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.