PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tym regionie pracę znalazło ponad 16,6 tys. Ukraińców

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2022 10:02

Od początku br. na Podkarpaciu legalną pracę podjęło 16 tys. 662 obywateli Ukrainy - podał Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Ponad 800 firm chce zatrudniać m.in. obywateli Ukrainy; poszukiwani są głównie kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek i wózków widłowych.

W tym regionie pracę znalazło ponad 16,6 tys. Ukraińców
Poszukiwane są przede wszystkim osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym m.in. wózków widłowych i jezdniowych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, w regionie ponad 800 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na ponad 2,6 tys. stanowiskach pracy.

"Poszukiwane są przede wszystkim osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym m.in. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych. Wśród wymogów jest znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym" - dodał.

Oferty skierowane do mężczyzn dotyczą głównie branż takich jak budowlana, przemysłowa, metalowa, a szansę na zatrudnienie od ręki mają np. ślusarze. Jak podkreślił Czop, dla kobiet oferty pochodzą z takich branż jak fizjoterapeutyczna, gastronomiczna, hotelarska, kosmetyczna i fryzjerska.

Czytaj też: Obcokrajowcy zalewają polski rynek pracy. Wydano 60 proc. więcej zezwoleń niż rok temu

"Na podkarpackim rynku pracy jest zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycielki języka angielskiego i języka ukraińskiego" - wymienił dyrektor WUP.

Czop zaznaczył przy tym, że podkarpackie urzędy pracy organizują szkolenia i kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Z informacji, jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do urzędów pracy (w związku z art. 22 specustawy, czyli powiadamiania o powierzeniu wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia) wynika, że na Podkarpaciu pracę podjęło 6392 obywateli Ukrainy.

Czytaj też: Co czwarta firma zatrudnia Ukraińców. W tych branżach jest ich najwięcej

Jak wynika z danych WUP, w urzędach pracy w regionie zarejestrowanych jest 2277 obywateli Ukrainy. Do tej pory z pomocy urzędów pracy skorzystało ponad 800 Ukraińców. Wśród nich 200 osób zostało skierowanych do pracy, na staż dostało się 475 osób, na prace interwencyjne skierowano 92 osoby, a na roboty publiczne 46 osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tym regionie pracę znalazło ponad 16,6 tys. Ukraińców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA