PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W tych branżach pracy nie zabraknie. Sezon trwa cały rok

 • AKC
 • 29 lip 2022 12:01

Zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Naturalnie, sprzyjał temu tradycyjny wakacyjny wzrost zatrudnienia w HoReCa i branży spożywczej, zwykle otwartych na pracowników z zagranicy, w tym kobiet. Ale czy znajdą pracę jak sezon się skończy? Agencję zatrudnienia zapewniają - pracy nie zabraknie przez cały rok.

W tych branżach pracy nie zabraknie. Sezon trwa cały rok
Obecnie poszukiwani są m.in. pracownicy e-commerce (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Czas od maja do sierpnia nazywany jest przez specjalistów od rynku pracy szczytem sezonu.
 • - Na koniec lipca przyglądamy się poszczególnym branżom i z całą pewnością mogę stwierdzić, że w naszej agencji zatrudnienia szczyt sezonu trwa cały rok - mówi Anna Dzhobolda.
 • Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal zapewnia, że ofert pracy nie zabraknie. 

W przypadku rekrutacji międzynarodowych w niektórych branżach większy ruch zaczyna się wiosną - firmy zaczynają myśleć o letnich i jesiennych pracownikach w przetwórstwie (mięsnym, rybnym, owocowo-warzywnym). 

W lato pracę znajdzie każda osoba bez kwalifikacji, za to z książeczką Sanepidu do obsługi całej wakacyjno-urlopowej infrastruktury - mowa tu o pracach tymczasowych, typowo wakacyjnych w usługach, hotelarstwie, w ośrodkach wypoczynkowo-rekreacyjnych - ogólnie całej branży HoReCa. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Przemysł, handel i hotelarstwo. W tych branżach Ukraińcy najchętniej podejmują pracę

Po lecie z kolei rusza poszukiwanie pracowników do obsługi całej infrastruktury świątecznej - dotyczy to praktycznie wszystkich branż związanych ze sprzedażą, e-commerce, handlem, logistyką i magazynowaniem. 

Przez cały rok rekrutuje produkcja, magazyny i wielkie centra logistyczne oraz branża usługowa: sklepy i centra handlowe. 

Największe wyzwania mają firmy, które poszukują pracowników fizycznych do stereotypowo męskich zawodów, gdzie potrzebna jest siła fizyczna. Ok. 60 procent ofert pracy dla obcokrajowców na polskim rynku pracy wciąż jest skierowana do mężczyzn. Mowa tu przede wszystkim o przemyśle ciężkim, budownictwie, branży automotive, całym przemyśle stolarsko-meblowym.

Czytaj też: Nielegalni imigranci ratunkiem dla branż dotkniętych brakiem rąk do pracy

- Nasi klienci już wiedzą, że nie mogą liczyć na pracowników „od ręki", których przed wybuchem wojny w Ukrainie mieli praktycznie z dnia na dzień. Wyczerpała się pula dostępnych męskich rąk do pracy, za to pracy szukają kobiety, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Gremi Personal niedawno otworzyła w Bydgoszczy szkołę operatora wózka widłowego, która nie dość, że zapewnia dyplom i zakwaterowanie, to dla kobiet z Ukrainy jest bezpłatna. Agencje zatrudnienia tworzą tak zróżnicowaną pulę klientów, żeby móc lokować pracowników w zależności od koniunktury w tej lub innej branży: aby przedsiębiorstwa mogły zwiększać i redukować zatrudnienie w zależności od zapotrzebowania, a obcokrajowcy mieli zapewnioną pracę niezależnie od pory roku - podsumowuje Anna Dzhobolda.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W tych branżach pracy nie zabraknie. Sezon trwa cały rok

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • John 2022-07-29 16:39:15

  Niech robią wypad z Polski. Ta drożyzna to przez nich.

  • X 2022-07-31 09:39:13

   Won (...) ONUCO !

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA