×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W tokijskiej restauracji zjesz posiłek za 50 minut pracy

Japonka otworzyła restaurację, wzorując się na znanym z programowania modelu open-source. Zjeść w niej może każdy, nawet jeśli go na to nie stać.

W tokijskiej restauracji zjesz posiłek za 50 minut pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

33-letnia Sekai Kobayashi nie zatrudnia na stałe ani jednego pracownika. W pracy w restauracji Mirai Shokudo (Jadłodajnia Przyszłości) w Tokio pomagają jej sami klienci. Za każde 50 minut pracy mają prawo do jednego posiłku.

System nazywa się 'makanai' i skorzystać z niego może każdy, kto mówi po japońsku lub angielsku.

Co ciekawe, za jedzenie pracują nie tylko najubożsi. W restauracji pojawiają się też osoby, które chcą nauczyć się gotowania, a nawet otworzyć własną restaurację. Takie osoby czasem nawet nie korzystają ze swojego prawa do posiłku, wywieszając otrzymany bilecik na drzwiach restauracji. Klient, który weźmie ten bilecik, dostaje jedzenie zupełnie za darmo.

- Wymyśliłam ten system, chcąc pomóc głodnym ludziom, którzy normalnie nie mogą zjeść w lokalu, ponieważ nie nie mają na to pieniędzy - wyjaśnia właścicielka.

- Aby zarządzać swoją restauracją, wykorzystałam model używany w tworzeniu oprogramowania open-source, dzięki któremu projekt jest bezpłatnie udostępniany użytkownikom, tak aby każdy mógł go udoskonalić. Zamieściłam biznes plan i finanse restauracji na stronie internetowej, dzięki czemu mogę zebrać opinie na temat tego, jakie wprowadzić ulepszenia. Informacje te są również dostępne dla tych, którzy chcą otworzyć własny biznes - dodaje. 

Swoich sił w pracy za jedzenie spróbowało dotąd ponad 500 osób, w tym wielu studentów wyższych uczelni. Kobayashi regularnie pomaga też pewien 56-letni emerytowany nauczyciel.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tokijskiej restauracji zjesz posiłek za 50 minut pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA