W. Brytania: nie będzie drugiego referendum ws. Brexitu

• Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w środę swoim ministrom, że będą musieli wdrożyć Brexit.
• Odrzuciła możliwość zorganizowania drugiego referendum w tej sprawie i jakiekolwiek próby doprowadzenia "tylnymi drzwiami" do pozostania w UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W. Brytania: nie będzie drugiego referendum ws. Brexitu

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

31 sie 2016 15:03


"Musimy być nadal klarowni, że Brexit znaczy Brexit i że przekujemy go w sukces - mówiła premier na spotkaniu z ministrami. - Oznacza to, że nie ma możliwości drugiego referendum".

Zgodnie z artykułem 50. traktatu o Unii Europejskiej negocjacje w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE będą mogły rozpocząć się wtedy, gdy rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków Unii o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty. Premier May zapowiadała, że nie dojdzie do tego wcześniej niż w przyszłym roku.

Jednocześnie brytyjska prasa informowała, że May nie zamierza ubiegać się o zgodę parlamentu na rozpoczęcie procedury wyjścia kraju z UE i że konsultowała swoją decyzję z prawnikami, którzy ocenili, że ma ona niezbędne kompetencje do uruchomienia procedury bez pytania o zdanie parlamentu.

Jednak grupa proeuropejskich prawników chce ją zmusić do przeprowadzenia głosowania. Ich zdaniem wyjście z UE nie może się odbyć bez anulowania ustawy o Wspólnotach Europejskich z 1972 roku, na co powinna uzyskać zgodę parlamentu. W październiku ich pozew będzie rozpatrywany przez Sąd Najwyższy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.