PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Umowy na czas określony wciąż królują w Polsce

Z roku na rok maleje grupa Polaków pracujących na umowach na czas określony. Jednak i tak udział pracowników zatrudnionych na umowach terminowych w naszym kraju należy do najwyższych w Europie. Tylko Hiszpania wyprzedza nas pod tym względem w UE.

Umowy na czas określony wciąż królują w Polsce
Praca tymczasowa to bardzo szeroki termin, którym określa się różne formy zatrudnienia i świadczenia pracy. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Europie praca tymczasowa jest najbardziej popularna wśród młodych pracowników.
  • Krajem, w którym najmniej osób korzysta z umów o pracy tymczasowej jest Rumunia (1,1 proc.). Najwięcej - w Czarnogórze.
  • Polska znalazła się wysoko w zestawieniu. Dlaczego tak wielu Polaków korzysta z takiej formy zatrudnienia, wyjaśniają w rozmowie z PulsHR.pl specjaliści: Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR i Bartosz Dąbkowski z Hays Poland.

Jak wynika z danych Eurostatu, najwięcej osób między 16. a 64. rokiem życia zatrudnionych na elastycznych, tymczasowych umowach pracuje w Hiszpanii (26,9 proc.). Zaraz za tym krajem jest Polska z wynikiem 24,3 proc. A trójkę państw o najwyższym wskaźniku pracy tymczasowej zamyka Portugalia. W tym kraju 22 osoby na 100 zatrudnionych pracuje na terminowych formach zatrudnienia.

Na przeciwległym krańcu zestawienia europejskich krajów znajdziemy Estonię (3,5 proc.), Łotwę i Litwę (odpowiednio 2,7 i 1,6 proc.). Najmniej osób pracujących na tymczasowych formach zatrudnienia w UE jest w Rumunii. Raptem 1,1 proc. pracujących w tym kraju w opisywanym przedziale wiekowym pracuje na takich zasadach. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Średnia dla całej Unii to 14,1 proc.

Wykres obrazuje procentowy udział w 2018 r. osób pracujących na czasowych formach zatrudnienia w krajach europejskich. Badano osoby w wieku od 16 do 64 roku życia. (źródło: Eurostat/ec.europa.eu/eurostat)
Wykres obrazuje procentowy udział w 2018 r. osób pracujących na czasowych formach zatrudnienia w krajach europejskich. Badano osoby w wieku od 16 do 64 roku życia. (źródło: Eurostat/ec.europa.eu/eurostat)

W majowym zestawieniu Eurostatu są uwzględnione i inne kraje europejskie, które jednak nie są członkami Unii. Co ciekawe, to właśnie wśród nich znajdziemy państwo z największym odsetkiem pracowników tymczasowych. To Czarnogóra, w której 32 proc. pracowników jest związanych z pracodawcą tymczasową umową. Biorąc pod uwagę turystyczny charakter gospodarki tego kraju i jego rozmiar, to wskazanie jednak nie powinno dziwić.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy na czas określony wciąż królują w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA