PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukrainki przyjadą do Polski, ale tylko na chwilę

  • km
  • 25 paź 2022 10:50

Jak wynika z badań Gremi Personal, zdecydowana większość Ukrainek zostanie w kraju mimo czekających je zagrożeń. Badanie wskazuje, że większość Ukrainek nie zamierza opuścić kraju nawet w obliczu poważnych trudności. Część zamierza uciec przed srogą zimą, ale planują powrót na wiosnę.

Ukrainki przyjadą do Polski, ale tylko na chwilę
Ukraińscy wolontariusze przygotowujący siatki maskujące z części przechwyconych rosyjskich mundurów wojskowych (fot. PAP/EPA)
REKLAMA
  • Z badań przeprowadzonych przez centrum analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal wynika, że 67 proc. Ukrainek twierdzi, iż pomimo świadomości wszystkich zagrożeń pozostanie zimą na Ukrainie.
  • Jednocześnie 20 proc. twierdzi, że nie planuje przeprowadzki, ale jeśli problemy z ogrzewaniem, światłem lub wodą będą miały charakter długoterminowy, będą zmuszone do tymczasowego wyjazdu za granicę.
  • 13 proc.  respondentek planuje przeprowadzkę lub już przebywa za granicą i zamierza wrócić nie wcześniej niż wiosną.

- Pomimo rosyjskiego ostrzału na infrastrukturę energetyczną wiele czynników wskazuje, że jak dotąd sytuacja z migracją nie zmieniła się radykalnie. Wiele Ukrainek, które obecnie poszukują pracy w Polsce, podkreśla, że poszukuje pracy sezonowej, aby w niedalekiej przyszłości wrócić na Ukrainę z pewną rezerwą gotówkową - wyjaśnia Anna Dzhobolda, dyrektorka działu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

Od 24 lutego odprawiono w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 7,246 mln os., z czego na Ukrainę wróciło 5,437 mln os. 

Sytuacja może się zmienić wraz z zimą. Z danych Tetra Tech's Ukraine wynika, że 40 proc. ukraińskiej infrastruktury elektrycznej zostało zniszczone przez rosyjskie  ataki tylko w ubiegłym tygodniu. 

Zobacz: Musimy być przygotowani na kolejne fale uchodźców z Ukrainy

- Co prawda rząd zapowiedział, że od połowy 2023 r. uchodźcy będą partycypować w kosztach pobytu, bo nadal 80 tys. z nich mieszka na koszt państwa, ale zdecydowana większość, bo aż 92 proc. Ukraińców przebywających w Polsce znalazło mieszkanie na własną rękę, co potwierdzają także nasze dane - dodaje Anna Dzhobolda. - Bruksela z kolei zapowiedziała, że przedłuży pozwolenie na legalny pobyt i pracę dla Ukraińców na terenie Unii Europejskiej do marca 2024 roku, co na pewno też będzie miało wpływ na ew. zwiększony ruch na granicy w przyszłości, bo Polska dla wielu uchodźców jest państwem tranzytowym. I na pewno, jak tylko temperatura się obniży, możemy spodziewać się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, co z kolei - po miesiącu, dwóch, kiedy już się w Polsce zaadoptują, spowoduje, że będą szukać pracy, prawdopodobnie sezonowej, sądząc po wynikach sondażu. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukrainki przyjadą do Polski, ale tylko na chwilę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA