×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy zagrożeniem dla polskiego rynku pracy? Pojawiają się już takie tezy

 • Justyna Koc
  jk
 • 21 mar 2022 14:51

Pojawiające się tezy o zagrożeniach dla rynku pracy są bardzo przesadzone. Nasz rynek pracy w większym stopniu może skorzystać na aktywności zawodowej obywateli Ukrainy niż stracić. Ale aktywizacja uchodźców wcale nie będzie łatwa. Sukcesem będzie, jeśli pracę podejmie połowa dorosłych kobiet i dorosłych, często starszych mężczyzn lub studentów – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Ukraińcy zagrożeniem dla polskiego rynku pracy? Pojawiają się już takie tezy
Kluczową formą integracji imigrantów z Ukrainy musi być oferowanie pracy (Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
REKLAMA
 • Kluczową formą integracji imigrantów z Ukrainy musi być oferowanie pracy - to już się dzieje. Pracodawcy już zatrudniają bezpośrednio, zgłaszają oferty pracy do urzędów pracy i agencji zatrudnienia.
 • Warunkiem podjęcia pracy przez Ukraińców, w większości przez kobiety i osoby starsze jest zorganizowanie opieki nad dziećmi, czy to poprzez uruchamiane przedszkola i żłobki, czy poprzez przyjmowanie dzieci do szkoły.
 • Problemem jest brak wiedzy na temat kwalifikacji i kompetencji, w tym językowych obywateli Ukrainy, a także ich oczekiwań i preferencji.
 • O rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

- Aby nie utracić nic z tego pozytywnego wizerunku Polski jako kraju, który pomaga swoim sąsiadom, a przede wszystkim myśleć o efektywnej pomocy, często zagubionym i zrozpaczonym matkom z dziećmi i starszym obywatelom Ukrainy, konieczne są bardzo precyzyjne działania i decyzje. Przede wszystkim potrzebna jest oferta zintegrowanej pomocy od zakwaterowania do oferty opieki i edukacji dla dzieci, po szanse na zatrudnienie, choćby dorywcze w pierwszym okresie dla dorosłych. Takie kompleksowe programy integracji finansowane przez rząd, muszą być uruchamiane przez gminy, przy wsparciu samorządu powiatu, NGO-sów i pracodawców oraz agencji zatrudnienia – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Praca dla Ukrainek

Kluczową formą integracji musi być oferowanie pracy - to już się dzieje. Pracodawcy już zatrudniają bezpośrednio, zgłaszają oferty pracy do urzędów pracy i agencji zatrudnienia.

Czytaj też: Jeszcze niedawno chciano je likwidować. Co byśmy dziś bez nich zrobili?

- Pojawiające się tezy o zagrożeniach dla rynku pracy są bardzo przesadzone. Nasz rynek pracy w większym stopniu może skorzystać na aktywności zawodowej obywateli Ukrainy niż stracić. Ale aktywizacja uchodźców wcale nie będzie łatwa. Sukcesem będzie, jeśli pracę podejmie połowa dorosłych kobiet i dorosłych, często starszych mężczyzn lub studentów – podkreśla prof. Jacek Męcina.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (31)

Do artykułu: Ukraińcy zagrożeniem dla polskiego rynku pracy? Pojawiają się już takie tezy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gość 2022-10-24 14:58:50

  Lepiej powiedzcie ile wam lewaki zapłacili za ten artykuł, pracy dla Polaków już nie ma bo wszędzie przesiedleńcy z Ukrainy!

 • Katarzyna 2022-05-03 19:42:50

  Niestety to celowa ukrainizacja. Ludzie tak jak w przypadku Covida są naiwni i nie widzą, że na tych szczeblach polityki to wszystko jest celowe i psychologicznie przemyślane, działające na emocjach. Dla Polaków schorowanych nie ma kasy na leczenie, dla dzieci z domó dziecka nie ma kasy w ogóle, wszystko jest przeznaczone dla ukraińców, którzy od lat pokazują, jak u nas "pracują",lekceważą zasady, wykonują swoje obowiązki byle jak.Nikt tego nie widzi. Teraz jest moda na to, kto da więcej ukaińcom. To nie jest pomoc, tylko bezmyślna rywalizacja firm, kto więcej im da. A najwięcej jest w Polsce teraz bogatych ukraińców, ich było stać na wyprowadzkę i teraz biegają odcpicowani po drogich sklepach w Warszawie. Ci biedni zostali tam i chowają się po piwnicach.

 • eddy 2022-04-28 21:39:57

  My Polacy nigdy nie nauczymy sie na swoich błędach, ciagle to samo. Ruski i Ukrainiec to jedna mentalnosc sowiecka. Nie dajmy sobie zrobic koktajlu z mózgu.

 • Wojtek 2022-04-20 21:10:18

  Wszystko rozumiem, błagam tylko nie cytujcie tego imbecyla Męciny. On jest takim specjalistą od wszystkiego. A najlepszym od brania pieniędzy za wybitne ekspertyzy.

 • Paweł 2022-04-18 20:17:32

  Większość z nich wykorzystała sytuację .aby dostać się do Polski bez wizy. Ulice są pełne ukraińców. Są bezczelni ,butni, pewni siebie. Niestety nie pozbędziemy się tek szarańczy. Będą tu ściągać kolejnych i kolejnych. Niestety mu będziemy ich utrzymywać. Gdyby sytuacja była odwrotna żaden ukrainiec nie pomógłby Polakowi. Zafundowaliby nam drugi Wołyń. To podły naród.

  • Sylwia 2022-09-17 18:37:49

   MAM DOŚC UKRÓW I NIE TYLKO JA. Uważam, że powinny wrócić do siebie. Są bezczelni i roszczeniowi. Pracowałam z nimi i miesiąc ... nie szanują Polaków . Nie wspomnę już o ludobójstwie na Wołyniu. Żyją świadkowie tego ludobójstwa mordowali, znęcali się , wymyślali i zadawali strasznie tortury na Polakach. Nawet dzieci ukraińskie UKRY uczyły barbarzyństwa. Po torturach jeszcze żywych ludzi posypywali te ukraińskie bachory solą, żeby jeszcze więcej zadać cierpień. Same UKRAIŃKI BYŁY DUŻO BARDZIEJ OKRUTNE OD SAMYCH MĘZCZYZŃ UKRÓW. A teraz my tym UKRAINKM pomagamy I utrzymujemy ICH UKRAIŃSKIE BACHORY, KTÓRE NISZCZA np samochody place zabaw. Niech wracają do siebie . DOŚĆ.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA