PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Ukraińcy wypełniają polski rynek pracy. Głównie na stanowiskach technicznych

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 sie 2017 10:51

- Dopóki okres, przez jaki Ukraińcy mogą legalnie wykonywać pracę w Polsce nie wydłuży się, można zakładać, że raczej będą zajmować stanowiska niższego szczebla, choć ofert pracy dla pracowników średniego i wyższego szczebla również przybywa – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Ukraińcy wypełniają polski rynek pracy. Głównie na stanowiskach technicznych
Adobe Stock
REKLAMA

• Główne wymagania stawiane przez pracodawców wobec obywateli Ukrainy wskazują na poszukiwanie przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników niższego szczebla.

• Oferty pracy tego typu stanowią ponad 98 proc. wszystkich ogłoszeń w Personnel Service.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• 1 na 7 pracodawców, którzy kierują swoje oferty pracy do obywateli Ukrainy, wymaga od nich doświadczenia w zawodzie.

• Na drugim miejscu znajduje się książeczka sanitarno-epidemiologiczna, a na trzecim znajomość rysunku technicznego – wynika z analizy Personnel Service, firmy zatrudniającej pracowników z Ukrainy w Polsce.

- Pracownicy z Ukrainy wypełniają wolne wakaty w wielu sektorach rynku, w tym głównie przetwórstwie owocowo-warzywnym, budowlance czy gastronomii. Większość z nich nadal zajmuje stanowiska niższego szczebla. A to z powodu, że uproszczona procedura zatrudniania obcokrajowców, w tym Ukraińców, pozwala im na pracę przez 6 miesięcy w ciągu roku. To w przypadku stanowisk wyższego szczebla zdecydowanie za mało, aby z powodzeniem przejść etap wdrożenia i zacząć wykonywać swoje obowiązki. Dopóki okres, przez jaki Ukraińcy mogą legalnie wykonywać pracę w Polsce nie wydłuży się, można zakładać, że raczej będą zajmować stanowiska niższego szczebla, choć ofert pracy dla pracowników średniego i wyższego szczebla również przybywa – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

W cenie udokumentowane umiejętności zawodowe

Z analizy Personnel Service wynika, że doświadczenie w danym zawodzie to nadal najważniejsze kryterium selekcji przy zatrudnianiu osób z zagranicy. Taki warunek znajduje się w aż 14 proc. ogłoszeń o pracę i jest na pierwszym miejscu wszystkich warunków. Na drugim miejscu znajduje się książeczka sanitarno-epidemiologiczna (12 proc. ogłoszeń) wymagana głównie do pracy w gastronomii.

Podium domyka znajomość rysunku technicznego wymagana m.in. od kontrolerów jakości (9 proc. ogłoszeń). Na czwartym i piątym miejscu znajdują się odpowiednio: uprawnienia spawalnicze (8 proc. ogłoszeń) oraz uprawienia na wózki widłowe (6 proc. ogłoszeń).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy wypełniają polski rynek pracy. Głównie na stanowiskach technicznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA