PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy wyjadą z Polski? Minister pracy spokojna, bo mamy atuty

  • Autor: aw/PAP
  • 27 lip 2017 15:37

- Przemawia za nami silna obecność polskich agencji zatrudnienia na rynku ukraińskim. Mamy atut bliskości geograficznej. Nie bez znaczenia w naszej sytuacji jest też podobieństwo językowe i bliskość kulturowa - wylicza minister Elżbieta Rafalska.

Ukraińcy wyjadą z Polski? Minister pracy spokojna, bo mamy atuty
Minister Elżbieta Rafalska.(fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)
REKLAMA

• Zniesienie obowiązku posiadania wiz do krajów UE dla obywateli Ukrainy nie jest równoznaczne z pozwoleniem na pracę - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

• Według niej obawy, że ukraińscy pracownicy znikną z rynku pracy, nie potwierdzają się.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jej zdaniem, polski rynek pracy jest wciąż bardzo atrakcyjny dla Ukraińców. 

 

Rafalska podkreśliła, że zwolnienie obywateli Ukrainy z obowiązku wizowego nie oznacza automatycznego odpływu tych pracowników z polskiego rynku pracy. "Warunkiem korzystania z ruchu bezwizowego jest posiadanie paszportu biometrycznego. Jednak należy pamiętać, że większość obywateli Ukrainy nie ma takich paszportów" - mówiła. 

Zwróciła uwagę, że zniesienie obowiązku posiadania wiz do państw UE dla obywateli Ukrainy nie jest równoznaczne z pozwoleniem na pracę. "Ukraińcy nie mają dostępu do zachodniego rynku pracy bez żadnych ograniczeń. Te warunki w niektórych krajach strefy Schengen są bardziej restrykcyjne niż u nas w Polsce" - powiedziała minister. 

Jej zdaniem, polski rynek pracy jest wciąż bardzo atrakcyjny dla Ukraińców. "Przemawia za nami silna obecność polskich agencji zatrudnienia na rynku ukraińskim. Mamy atut bliskości geograficznej, jesteśmy sąsiadami Ukrainy. Dzięki temu rodziny mają do siebie bliżej. Ukraińscy pracownicy często powtarzają, że dla nich ma nawet znaczenie, czy pracują w zachodniej części Polski, czy wschodniej. Nie bez znaczenia w naszej sytuacji jest też podobieństwo językowe i bliskość kulturowa" - zaznaczyła Rafalska.

Według niej, ukraińscy pracownicy są coraz lepiej wynagradzani w Polsce. "Coraz częściej zatrudniani są na umowę o pracę. Wzrasta nam liczba ubezpieczonych takich osób w FUS. Zmniejsza się szara strefa w kwestii zatrudnienia cudzoziemców" - oświadczyła.

W czerwcu został zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy wyjadą z Polski? Minister pracy spokojna, bo mamy atuty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA