Ukraińcy wydają miliardy w polskich sklepach i na usługi

Cudzoziemcy w Polsce to już nie tylko siła robocza. Zagraniczni przybysze zostawiają nad Wisłą też coraz więcej pieniędzy. Nowy typ zezwolenia na pracę sezonową może przyciągnąć do Polski jeszcze więcej obcokrajowców, co pomoże znacząco polskiemu PKB.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińcy wydają miliardy w polskich sklepach i na usługi

PODZIEL SIĘ


Autor: AH

28 gru 2017 12:15


W III kwartale 2017 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 47,9 mln razy, co oznacza wzrost o ponad 6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Obcokrajowcy zostawiają też w Polsce coraz więcej pieniędzy. Jak wynika z najnowszych danych GUS, cudzoziemcy w III kwartale br. wydali w Polsce 11,7 mld zł, o 7,7 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najwyższe wydatki, biorąc pod uwagę lądową granicę, ponieśli cudzoziemcy przekraczający granicę z Niemcami (46,6 proc. ogółu wydatków cudzoziemców), następnie z Ukrainą (20,5 proc.), Czechami (11,8 proc.), Słowacją (8,3 proc.), Białorusią (7 proc.), Litwą (4,3 proc.) i Rosją (1,6 proc.). Jeżeli jednak spojrzymy na średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce – rekordowe kwoty wydali Ukraińcy.

- Przeciętny Ukrainiec odwiedzający Polskę wydał u nas w III kwartale br. średnio 721 zł. Te dane wyglądają szokująco zwłaszcza, jeżeli zestawi się je z przeciętną pensją w tym kraju. Z danych State Statistics Service of Ukraine wynika, że w październiku tego roku średnie wynagrodzenie Ukraińca wynosiło 7377 hrywien, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 963 zł. Można więc powiedzieć, że Ukraińcy przyjeżdżają i zostawiają u nas prawie całą pensję – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, firmy specjalizującej się w rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Mieszkańcy Ukrainy w III kwartale tego roku wydali w polskich sklepach, restauracjach czy hotelach ponad 1,9 mld zł. W okresie od stycznia do września wydali ponad 5,5 mld zł.

Co kupowali cudzoziemcy?

Cudzoziemcy kupowali w Polsce przede wszystkim towary nieżywnościowe, na które przeznaczyli ok. 82 proc. swoich wydatków. Na żywność i napoje bezalkoholowe wydali 12 proc., a na pozostałe produkty i usługi ok. 5 proc.. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 23 proc. wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 proc.) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 13 proc.).


- Rosnące wydatki Ukraińców w Polsce to efekt ich większego zainteresowania pracą u nas. W całym 2017 roku może zostać wydanych nawet 2 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy, a spodziewamy się, że nowy typ pozwolenia na pracę sezonową w 2018 roku jeszcze spotęguje ten trend. Wydatki Ukraińców będą rosły, podobnie jak zainteresowanie polskich firm ich zatrudnianiem – podsumowuje Krzysztof Inglot.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.