PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy wybiorą Niemcy? Ekspert nie ma wątpliwości

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 20 sie 2019 13:43

- Niemcy zmagają się z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. To dla niej w pierwszej kolejności zdecydowali się otworzyć rynek pracy. Otwarcie granic w 2020 roku na pracowników spoza UE, może spowodować odwrócenie trendu związanego ze wzrostem cudzoziemców pracujących w Polsce - mówi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.

Ukraińcy wybiorą Niemcy? Ekspert nie ma wątpliwości
Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce w lipcu osiągnęła 400 tys. osób. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Jak w rozmowie z ObserwatorFinansowy.pl wskazywał Robert Wyszyński z NBP, w opinii banku, liczba Ukraińców pracujących w Polsce może się w ciągu czterech lat zmniejszyć o 20-25 proc. - To raczej maksymalna wartość, a zapewne wyjedzie ich mniej - mówił Wyszyński.

Zdaniem Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego OTTO Work Force konsekwencje wyjazdu cudzoziemców odczują głównie firmy, które zatrudniają pracowników z branży technicznej i budowlanej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Niemcy zmagają się z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej. To dla niej w pierwszej kolejności zdecydowali się otworzyć rynek pracy. Otwarcie granic w 2020 roku na pracowników spoza UE, może spowodować odwrócenie trendu związanego ze wzrostem cudzoziemców pracujących w Polsce. Nastąpi odpływ wykwalifikowanej siły roboczej, posiadającej pożądane kompetencje, doświadczenie i znającej język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym - tłumaczy.

W jego opinii, wyjazd pracowników wysoko wykwalifikowanych spowodowany jest zazwyczaj wyższym wynagrodzeniem za granicą oraz brakiem przywiązania do obecnego miejsca zatrudnienia i zamieszkania. Na tym nie koniec. Przewiduje się, że w drugiej kolejności wyjadą także osoby mniej wykwalifikowane, podekscytowane doniesieniami o liberalizacji niemieckiego rynku pracy. Wielu z nich trafi do szarej strefy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ukraińcy wybiorą Niemcy? Ekspert nie ma wątpliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • olek 2019-09-01 22:12:25

  do holandii warto jechac

 • Olo 2019-08-28 09:51:59

  Dobrze niech jadą do Niemiec,Anglii czy Holandii Ukrainiec też człowiek!!! Będą sami prywacirze przy łopatach robić!!!Niech robią sami za dziesięć złoty po szesnaście godzin na dobe!!!

 • Grin4 2019-08-22 14:06:17

  zgadzam się z przedmówcami, w Niemczech jest dużo pracy dla wszystkich, warunki lepsze niż w naszym kraju. Milo wspominam ten czas, a dzięki otto nigdy nie miałem problemów pod czas wyjazdów.

 • Olaf 2019-08-22 13:41:33

  w Niemczech dobrze warunki, byłem z otto i nie narzekam

 • Anton 2019-08-22 13:38:55

  szczerze mówiąc, dużo osób wyjeżdża do Niemiec do pracy, ja też nie jestem wyjątkiem, dostaję tam więcej kasy niż tutaj w Polsce. No i warunki zawsze mam spoko, bo jeżdżę z otto work force.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA