PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ukraińcy w co trzeciej polskiej firmie

Na chwilę przed wybuchem wojny Ukraińcy pracowali już w co trzeciej polskiej firmie. Zazwyczaj na stanowisku niższego szczebla. 3 na 10 Ukraińców otrzymywało stawkę godzinową przekraczającą 25 zł brutto za godzinę. 5 proc. pracodawców przyznało, że oferowało kadrze ze wschodu stawkę poniżej minimalnego wynagrodzenia.

  • KDS
  • 1 kwi 2022 16:52
Ukraińcy w co trzeciej polskiej firmie
Z danych Straży Granicznej wynika, że od wybuchu wojny do Polski dotarło już ponad 2,4 mln uchodźców z Ukrainy (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Personnel Service opublikował wyniki najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022”. Jednym z wątków, na którym się skupiono w badaniu, było zatrudnienie Ukraińców.
  • Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie lutego, czyli na kilkanaście dni przed wybuchem wojny. A ta obraz rynku pracy diametralnie zmieniła.
  • Wtedy Ukrainiec był obecny już w co trzeciej firmie, a ich zatrudnienie systematycznie rosło. Obecnie, jak podaje resort pracy, z ponad 2,4 mln uciekinierów wojennych, w Polsce pracę podjęło już ponad 25 tys. osób.
  • O rynku pracy rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestracja na konferencję trwa. Wystarczy kliknąć TUTAJ

Z badania Personnel Service wynika, że przed wybuchem wojny najwięcej pracowników z Ukrainy zatrudnionych było w dużych firmach, liczących ponad 250 osób – już 47 proc. z nich miało w załodze kadrę ze wschodu. W przypadku średnich firm co trzecia deklarowała zatrudnianie Ukraińców, a w małych 22 proc.

Tendencja wzrostowa swoje odzwierciedlenie miała w statystykach dotyczących liczby oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji niemal 2 mln tego typu oświadczeń. Najwięcej dokumentów wystawiano dla pracowników z Ukrainy – aż 1,63 mln. Na drugim miejscu byli Gruzini (129 tys.), a podium domykają Białorusini (98 tys.). Po wybuchu wojny i rozpoczęciu się jednego z największych kryzysów humanitarnych w Polsce, liczba pracowników z Ukrainy z pewnością będzie rosła. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z danych Straży Granicznej wynika, że od wybuchu wojny do Polski dotarło już ponad 2,4 mln uchodźców z Ukrainy. Jednak w tej grupie zdecydowaną większość stanowią kobiety z dziećmi i osoby starsze.

- Napłynęło do Polski ponad 2,3 mln osób, z tego 40 proc. to ludzie młodzi i dzieci. Dodatkowo mamy ok. 10-12 proc. osób w starszym wieku. Czyli zostaje ok. 1,2 mln osób, które mogą pracować, z tego ok. 70 proc. pojawi się na polskim rynku pracy. Nie wiemy na jak długo, ponieważ gros tych osób wróci odbudowywać kraj, gdy zakończy się wojna. Trzeba dodać, że w celu obrony Ukrainy z Polski wyjechało ponad 150 tys. osób, głównie mężczyzn. Nie są to jednak ubytki pracowników, z którymi polskie firmy nie są w stanie sobie poradzić, zwłaszcza że na początku pandemii COVID-19 z Polski wyjechało ponad 250 tys. osób. Przedsiębiorcy poradzili sobie z tą sytuacją - w rozmowie z PulsHR.pl komentuje zmianę na rynku pracy Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińcy w co trzeciej polskiej firmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2022-04-04 08:19:07

    Brawo, płacą podatki i utrzymują się, a może nawet integrują. Oby tylko nie było kryzysu, gdyż wówczas tarcia pomiędzy różnymi warstwami nasilają się. Za kilkanaście miesięcy zobaczymy, czy zintegrowali się, cyz może tworzą diaspory.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA