×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy ratują polski rynek pracy tymczasowej

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 lip 2017 17:21

Niektóre branże w Polsce są zdominowane przez pracowników ze Wschodu, a wiele firm nie byłoby w stanie bez nich prowadzić działalności.

Ukraińcy ratują polski rynek pracy tymczasowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W ubiegłym roku pracodawcy złożyli ok. 1 mln 300 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

• Według szacunków, w tym roku liczba ta przekroczyć może 2 miliony.

• Branża budowlana, HoReCa, przemysł stoczniowy czy zbiory owoców to obszary zdominowane w Polsce przez pracowników ze Wschodu.

- Biznesowo, a także kulturowo nasz rynek dojrzewa do tego, aby korzystać z potencjału cudzoziemców jako pracowników. W przemyśle produkcyjnym jest już wiele firm, które bez kadry z Ukrainy zwyczajnie nie byłyby w stanie sobie poradzić i prowadzić bieżącej działalności. Branża budowlana, HoReCa, przemysł stoczniowy czy zbiory owoców to obszary zdominowane przez pracowników ze Wschodu – mówi Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Grupie Progres.

Polska brama do Europy

Od kilku już lat padają kolejne rekordy składanych przez pracodawców oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi czy wydawanych obcokrajowcom pozwoleń na pracę. W ubiegłym roku pracodawcy złożyli ok. 1 mln 300 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (w ramach obowiązującej nadal uproszczonej procedury obejmującej Armenię, Białoruś, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę).

Czytaj też: Liczba cudzoziemców w Polsce rośnie. Wnioski składa coraz więcej Białorusinów i Hindusów

W tym roku mówi się, że liczba ta przekroczyć może 2 miliony. Ogromna większość dotyczy Ukraińców. Liczbę obywateli tego kraju przebywających obecnie w Polsce w celach zarobkowych szacuje się na ponad milion osób, co znajduje odzwierciedlenie w różnych miejscach, fabrykach, plantacjach, restauracjach, hotelach, stacjach paliw, ale także w centrach usług biznesowych.

W ostatnim czasie wielu Ukraińców zwlekało z przyjazdem do Polski czekając na wprowadzenie ruchu bezwizowego, co znacznie przyspieszało i obniżało im koszty proceduralne. Poparcie zniesienia wiz krótkoterminowych dla Ukraińców przez europosłów i zaakceptowanie decyzji przez Radę UE otwiera im drzwi do Europy, co nie oznacza jednak możliwości podejmowania pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy ratują polski rynek pracy tymczasowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA