PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy pracują w Polsce poniżej swoich kwalifikacji i wykształcenia

  • jk
  • 27 wrz 2022 11:14

Wśród uchodźców, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce po 24 lutego, zdecydowana większość pracuje poniżej swojego poziomu kwalifikacji i wykształcenia – zauważyła Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group.

Ukraińcy pracują w Polsce poniżej swoich kwalifikacji i wykształcenia
20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści (Fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
  • Wśród zatrudnionych uchodźców w Polsce przeważają osoby z wykształceniem wyższym i niepełnym wyższym (59 proc.) oraz zawodowym (32 proc.).
  • Po przyjeździe do Polski uchodźcy z Ukrainy najliczniej podjęli zatrudnienie w sektorze usług (51 proc.), jako pracownicy sprzedaży i handlu (20 proc.) oraz pracownicy fizyczni i technicy (20 proc.). 
  • Badanie pokazało także, że 18 proc. respondentów pracowało za granicą przed wybuchem wojny.

20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści – wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak tylko niewielka część ukraińskich specjalistów podjęła zatrudnienie w swoim zawodzie także w Polsce.

Ukraińcy pracują poniżej swoich kwalifikacji i wykształcenia

Badanie pokazało, że po przyjeździe do naszego kraju uchodźcy z Ukrainy najliczniej podjęli zatrudnienie w sektorze usług (51 proc.), jako pracownicy sprzedaży i handlu (20 proc.) oraz pracownicy fizyczni i technicy (20 proc.).

Natomiast przed wybuchem wojny najczęściej pracowali oni jako pracownicy sektora usług (21 proc.), wysoko wykwalifikowani specjaliści (20 proc.), pracownicy sprzedaży i handlu (12 proc.), pracownicy fizyczni i technicy (11 proc.) oraz nauczyciele i pracownicy sektora edukacji (9 proc.).

Czytaj też: Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki

Warto podkreślić, że wśród zatrudnionych uchodźców w Polsce przeważają osoby z wykształceniem wyższym i niepełnym wyższym (59 proc.) oraz zawodowym (32 proc.). 

- Wśród uchodźców, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce po 24 lutego, zdecydowana większość pracuje poniżej swojego poziomu kwalifikacji i wykształcenia. Wydaje się, że te statystyki będą się z roku na rok zmieniały. Jest to naturalny element migracji zarobkowej. Osoby, które przyjeżdżają do kraju najpierw szukają pracy na start. Zakładamy, że im dłuższa integracja na rynku pracy, tym większa będzie chęć starania się o wyższe stanowiska – zauważyła Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group.

Żeby znaleźć pracę w Polsce, trzeba się przekwalifikować

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińcy pracują w Polsce poniżej swoich kwalifikacji i wykształcenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pablo 2022-09-27 13:10:05

    to tak jak autochtoni, również większość pracuje pracuje poniżej swoich kwalifikacji, bo jak mawiał klasyk w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA