Ukraińcy, praca w Polsce: Firmy zatrudniają obcokrajowców coraz chętniej

- Obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania zatrudnianiem cudzoziemców, głównie ze wschodu, co jest spowodowane coraz bardziej odczuwalnym deficytem pracowników na lokalnych rynkach w Polsce. Nawet firmy, które do tej pory niechętnie otwierały się na zatrudnianie obcokrajowców, dzisiaj bez wahania próbują w ten sposób zaspokajać swoje rekrutacyjne potrzeby – mówi Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w grupie Progres.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińcy, praca w Polsce: Firmy zatrudniają obcokrajowców coraz chętniej

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

25 lip 2016 10:40


W 2015 r. powiatowe urzędy pracy w Polsce odnotowały blisko 800 tys. oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia pracowników ze wschodu, z czego 98 proc. dotyczyło Ukraińców. Nasi wschodni sąsiedzi złożyli też najwięcej wniosków o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemców, ponad 57 tys. z blisko 75 tys. zgłoszeń. Oznacza to nawet kilkusetprocentowe wzrosty na przestrzeni 2-3 lat, co odzwierciedla coraz większe problemy firm działających w Polsce ze znajdowaniem pracowników na lokalnych rynkach.

Bezrobocie spada, pracowników brak

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało niedawno, że rejestrowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w czerwcu 8,8 proc. Oficjalnie bez pracy pozostaje więc nadal duża liczba osób, a mimo to w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy. Firmy mają coraz większe problemy z bieżącym zaspokajaniem swoich kadrowych potrzeb. Problem dotyczy w ogromnym już stopniu pracy tymczasowej i sezonowej, a ostatnio pojawia się także przy obsadzaniu etatowych stanowisk w różnych branżach. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele.

Z jednej strony demografia, na którą największy wpływ wywarła masowa emigracja młodych osób w ostatnich kilkunastu latach, z drugiej inwestycje rodzimych i zagranicznych firm w Polsce, rozwijających się i tworzących nowe miejsca pracy. Problemy ze znajdowaniem pracowników na rodzimym rynku mają swoje odzwierciedlenie w napływie osób z zagranicy.

W centrum zainteresowania są naturalnie pracownicy ze wschodu, zwłaszcza z Ukrainy. W 2014 roku pracodawcy złożyli 372 946 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobom z Ukrainy (w ramach uproszczonej procedury obejmującej Ukrainę, Rosję, Białoruś, Mołdawię, Gruzję i Armenię), w 2015 było ich 762 700, a w tym roku, tylko w pierwszym kwartale odnotowano ich 309 528. Ukraińcy składają też najwięcej wniosków o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemców (57 384 w 2015 roku, co stanowiło 77 proc. wszystkich wniosków, względem 28 913 rok wcześniej, co stanowił 62 proc. ogółu).

– O ile w ubiegłym roku w obszarze zatrudniania obcokrajowców współpracowaliśmy zaledwie z kilkoma podmiotami, to w tym roku jest ich już kilkadziesiąt. Najwięcej pracowników, których kontraktujemy pochodzi oczywiście z Ukrainy i są oni bardzo cenieni przez pracodawców. Także w naszych szeregach, na stanowiskach specjalistycznych, a także menedżerskim pracuje kilka osób z tego kraju – dodaje Marcin Kołodziejczyk z Grupy Progres.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

won 2016-07-25 14:09:35

ukraincy spadac do siebie