PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy powoli zapuszczają w Polsce korzenie. Chcą się uczyć języka

  • jk
  • 23 sty 2023 10:15

Niemal 40 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy chce w najbliższym czasie rozpocząć naukę języka polskiego. Pozwoli im to podnieść kwalifikacje zawodowe i otworzy drogę do lepiej płatnych stanowisk, ale także ułatwi odbycie wizyty u lekarza czy pójście na wywiadówkę w szkole.

Ukraińcy powoli zapuszczają w Polsce korzenie. Chcą się uczyć języka
Wojna w Ukrainie wciąż się przedłuża, a to sprawia, że wielu uchodźców coraz mocniej zadomawia się w Polsce (Fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
  • Według najnowszego raportu OTTO Work Force Central Europe 38 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy planuje rozpoczęcie w najbliższym czasie nauki języka polskiego.
  • Spośród badanych 40 proc. oczekuje pomocy państwa polskiego w nauce języka.
  • Ankietowani zapytani o najbliższą przyszłość najczęściej odpowiadali, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie – 43 proc. ankietowanych.

Według danych, przedstawionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w polskich rejestrach PESEL mamy obecnie ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Spośród nich aż 46 proc. stanowią kobiety w wieku aktywności zawodowej, a około 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ponad połowa z tych kobiet jest aktywna na polskim rynku pracy. W grupie osób, które nie podjęły zatrudnienia znalazły się przede wszystkich matki z dziećmi, które nie miały komu powierzyć opieki nad nimi.

Znaczna przewaga kobiet na rynku pracy sprawiła, że nie miały one zbyt wielu możliwości zatrudnienia. Najczęściej podejmowały pracę poniżej swojego wykształcenia i kwalifikacji. Główny problem stanowiła bariera językowa, bo słaba znajomość polskiego utrudniała im znalezienie pracy zgodnej z kompetencjami, a tym samym lepiej płatnej.

Ukraińcy zamierzają uczyć się języka polskiego

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińcy powoli zapuszczają w Polsce korzenie. Chcą się uczyć języka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jack 2023-01-24 17:58:50

    No i super, niech zostaną :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA