×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy nie zabiorą pracy Polakom. Wypełnią tylko luki

Polscy pracownicy nie boją się, że Ukraińcy odbiorą im pracę. 90 proc. ma świadomość, że przyjezdni ze Wschodu wypełniają tylko luki w tych sektorach gospodarki, gdzie zapotrzebowanie na ludzi przewyższa podaż. Ukraińcy nie tylko coraz rzadziej są postrzegani w naszym kraju jako zagrożenie, ale wręcz cieszą się coraz większą sympatią - wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2019”.

Ukraińcy nie zabiorą pracy Polakom. Wypełnią tylko luki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Spada odsetek Polaków, którzy obwiniają pracowników z Ukrainy o hamowanie wzrostu wynagrodzeń. W II półroczu 2019 r. takiego zdania było 33 proc. badanych, podczas gdy rok wcześniej - 39 proc.
  • Pomimo takich obaw, nastawienie Polaków do naszych wschodnich sąsiadów jest dobre.
  • Polski rynek pracy jest jednak nadal mało przyjazny dla obcokrajowców. Są województwa, w których na wydanie decyzji związanych z legalizacją pobytu i pracy muszą czekać prawie rok.

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w trzecim kwartale tego roku wyniosło 4931,59 zł, co oznacza 7,7 proc. wzrost rok do roku. Jednak w odczuciu co trzeciego zatrudnionego pensje nie rosną tak szybko, jak powinny, a przyczyny tego doszukują się w masowej imigracji zarobkowej z Ukrainy - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Przeciwnego zdania jest aż 63 proc. pracujących, a 3 proc. nie ma opinii.

Obawy, że napływ pracowników z Ukrainy hamuje wzrost płac, są częstsze wśród osób słabiej zarabiających (46 proc. osób z dochodami poniżej 2 tys. zł vs. 18 proc. wśród zarabiających ponad 4 tys. zł) oraz słabiej wykształconych (37 proc. osób o podstawowym wykształceniu vs. 18 proc. pracowników o wyższym wykształceniu) - wynika z raportu.

- Oczywiście kadry ze Wschodu mają wpływ na obecny poziom wynagrodzeń, ale warto pamiętać o tym, że bez nich wiele firm nie byłoby w stanie realizować na bieżąco zamówień, a presja płacowa mogłaby się okazać dla pracodawców zbyt obciążająca - dodaje Krzysztof Inglot.

Czytaj też: Więcej Ukraińców już do Polski nie przyjedzie

Sympatia do Ukraińców

Pomimo obaw o hamowanie wzrostu wynagrodzeń przez pracowników z Ukrainy, nastawienie Polaków do naszych wschodnich sąsiadów jest dobre. Prawie połowa zapytanych w badaniu ma pozytywny stosunek do obywateli Ukrainy, 46 proc. przyznaje się do neutralnego podejścia, a negatywne odczucia zgłasza tylko 7 proc. osób. Podobnie jest w przypadku firm. 43 proc. pracodawców w Polsce ma pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy, co druga firma zgłasza neutralne nastawienie, a zaledwie 1 proc. ma zastrzeżenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ukraińcy nie zabiorą pracy Polakom. Wypełnią tylko luki
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • EWA 2019-12-08 12:22:38

    bzdury! PODAŻ-POPYT. Jak czegoś jest DUŻO, to ma mało wartość! Gdyby nie było UKRAIŃCÓW w Polsce pensje poszłyby w górę!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA