PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy nie uciekną. Chcą pracować w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 12:57

Niewielki odsetek pracowników z Ukrainy zdecydowanie rozważa wyjazd z Polski - wynika z opracowania przygotowanego przez NBP. Z badania wynika też, że imigranci zarabiali na godzinę przeciętnie o ok. 8-12 proc. mniej niż Polacy o takich samych cechach i pracujący w tych samych zawodach.

Ukraińcy nie uciekną. Chcą pracować w Polsce
Ukraińcy zarabiali na godzinę przeciętnie o ok. 8-12 proc. mniej niż Polacy (fot. shutterstock)
REKLAMA

Badania ankietowe imigrantów w Polsce zostały zrealizowane w okresie październik 2018 - luty 2019 roku w Bydgoszczy (N=310) oraz we Wrocławiu (N=500) na zlecenie Narodowego Banku Polskiego (NBP) przez Ośrodek Badań nad Migracjami (OBM).

NBP w raporcie pisze, że odsetek osób deklarujących możliwość dalszej emigracji w ciągu 2 lat wynosił pomiędzy 15-27 proc. zależnie od badanego regionu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wyniki innych badań potencjału migracyjnego wskazują, że do deklaracji wyjazdu należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż dalsza emigracja wymaga poniesienia ryzyka i dodatkowych kosztów" - napisano w raporcie.

Czytaj też: Nowe prawo sprawi, że ukraińscy pracownicy uciekną z Polski?

Według banku centralnego bardziej miarodajnym pytaniem dotyczącym długookresowych planów imigrantów, zadanym w kwestionariuszu, było przewidywane miejsce zamieszkania za pięć lat.

"Wyjazd do innego kraju deklarowało w tym pytaniu 11-12 proc. przebywających w Polsce imigrantów. Dla większości osób deklarujących chęć dalszego wyjazdu krajem docelowym są Niemcy (prawie 60 proc.), ale popularne są także Czechy, Kanada i Norwegia" - napisano.

Z badania wynika, że imigranci zarabiali na godzinę przeciętnie o ok. 8-12 proc. mniej niż Polacy o takich samych cechach i pracujący w tych samych zawodach.

NBP podaje, że około 55 proc. imigrantów przesyłało pieniądze na Ukrainę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy nie uciekną. Chcą pracować w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA